U Republici Srpskoj je danas običan radni dan, dok se u Federaciji BiH 1. mart obeležava kao Dan nezavisnosti od bivše SFRJ, a portparol SNSD Radovan Kovačević kaže da ovaj datum može biti, kako ističe, jedino dan žalosti u BiH, a nikako nezavisnosti.

"S obzirom na to da postoje oni koji žalost slave, teško je ne poželeti biti nezavisan od njih. Stoga, srećan dan nezavisnosti FBiH. Ili još preciznije, dan nezavisnosti pet i po kantona", napisao je Kovačević na svom tviter nalogu.

U Republici Srpskoj 1. mart je sinonim za nelegitimni referendum održan uz protivljenje srpskog naroda, na brutalno ubistvo srpskog svata, ranjavanje pravoslavnog sveštenika i paljenje srpske zastave na sarajevskoj Baščaršiji, kao i na to da su ubice ostale nekažnjene.

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je da je 1. mart početak etničkog čišćenja sarajevskih Srba, a obeležavanje tog datuma u Federaciji BiH kao "dana nezavisnosti" je, kako je navela, "najgora vrsta provokacije i uvrede ne samo za sarajevske Srbe, već za celokupni srpski narod.

Vulićeva je istakla da Sarajevo danas slavi što u tom gradu nema Srba i to im je, nažalost, praznik i najveće dostignuće.

"Na današnji dan 1992. godine, ispred Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji, u centru Sarajeva, ubijen je srpski svat Nikola Gardović i spaljena srpska zastava, što je bila inicijalna kapisla za građanski rat u BiH. Svako pominjanje 1. marta u BiH Srbe podseća na početak tragičnog ratnog sukoba", rekla je Vulićeva.

Ona je naglasila da je Sarajevo danas gotovo etnički očišćeno od Srba i postalo grad u kojem Srbi nemaju pravo na život iako su tu rođeni, odrasli, radili i gradili.

Vulićeva je podsetila da je 1. marta održan i referendum o nezavisnosti BiH na kojem je oko 62 odsto muslimanskih i hrvatskih birača glasalo za njenu nezavisnost i izlazak iz SFRJ i donesena je neligitimna odluka protiv srpskog naroda i njegovih interesa.

"Obeležavanje ovog crnog datuma za nas iz Republike Srpske je ne samo neprihvatljivo, već i suludo. Slaviti smrt, ubijanje, paljenje je morbidno. Zato je sigurno i da do zakona o praznicima u BiH nikad nećemo doći, nikad nećemo imati jedinstvene praznike u BiH, jer Bošnjaci slave činjenicu da su Srbe iz Sarajeva proterali, što im je dugročno cilj da urade i na celoj teritoriji BiH", istakla je Vulićeva.

Kurir.rs/Tanjug