NA POTEZU JE EVROPSKA UNIJA: Velika Britanija podržala sankcije Miloradu Dodiku, Brisel još bez zajedničkog stava
Velika Britanija podržala je odluku SAD da uvedu sankcije srpskom članu Predsedništva BiH Miloradu Dodiku, a stižu pozivi da se i države Evropske unije pridruže kažnjavanju političara koga Vašington smatra za direktnu pretnju miru i stabilnosti u BiH.
Britanska ministarka spoljnih poslova Elizabet Tras pozdravila je najavu američkog državnog sekretara Entonija Blinkena da će SAD sankcionisati Dodika zbog "koruptivnog i destabilišućeg ponašanja".
"Korupcija je pretnja slobodi, demokratiji i miru u Bosni i Hercegovini. Velika Britanija pozdravlja ciljane sankcije SAD", napisala je šefica britanske diplomatije.
Novi zamenik ministra spoljnih poslova Češke Martin Dvoržak je pak za lokalne medije rekao da mu se lično čini da bi se trebalo distancirati od podrške koju Dodiku pružaju političari poput mađarskog premijera Viktora Orbana.
"Lično imam problem s onim što vidim da se zbiva u Bosni uz veliku podršku Viktora Orbana", rekao je Dvoržak za češki portal Seznam Zpravi.
Za uvođenje sankcija otvoreno se zalaže nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok.
"Postojeći režim sankcija (EU) trebao bi da bude iskorišćen i protiv Dodika", rekla je Berbok u decembru prošle godine komentarišući krizu u Bosni koju je ocenila kao "zabrinjavajuću".
Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman je u sredu prije nego što su SAD objavile odluku o uvođenju novih sankcija Dodiku rekao da u EU još nije bilo formalne rasprave o mogućem uvođenju sankcija osobama iz BiH, prenosi Hina.
"Treba najprije iscrpeti sve mogućnosti koje proizlaze iz razgovora i dijaloga pa onda utvrditi ostale instrumente koji bi trebalo da podstaknu da se nastave reformski procesi u BiH", rekao je Grlić Radman novinarima tokom posete Sarajevu.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto ranije je rekao da će se Budimpešta usprotiviti svakom pokušaju da se na nivou EU donese odluka o uvođenju sankcija čelnicima bosanskih Srba koje Zapad smatra odgovornim za najveću krizu u koju je BiH zapala nakon okončanja rata 1995. godine.
Na tu činjenicu otvoreno računa i Dodik koji je u prvom reagovanju na sankcije rekao da će nastaviti svoju dosadašnju politikui da pri tom računa na podršku iz inostranstva.
"Imamo mi prijatelje. Nije to baš tako kako oni (Zapad) pokušavaju prikazati", rekao je Dodik koji je uvođenje sankcija obeležio pevajući sa saradnicima "velika je Amerika ali metar našeg sela, Amerika cijela" u kafani u Banjaluci.
Dodik je najavio i da će narednog vikenda u Banjaluci biti obeležen 9. januar, Dan Republike Srpske uprkos presudi Ustavnog suda BiH koje ga je proglasio neustavnim praznikom.
Jedan od razloga zbog koji su SAD nametnule sankcije Dodiku je upravo nepoštovanje odluka Ustavnog suda BiH.
Uz Milorada Dodika pod američkim su sankcijama od srede i njegov pravni savetnik Milan Tegeltija kao i njegova supruga Tijana, medijska kuća Alternativna televizija (ATV) iz Banjaluke koju SAD tretiraju kao propagandno sredstvo Dodikovog režima kao i Mirsad Kukić, lokalni moćnik iz Banovića.
Mediji u BiH nagađaju da će se popis pojedinaca ali i firmi iz BiH pod sankcijama SAD-a u narednim danima proširivati, pa bi na crnoj listi američkog Ministarstva finansija moglo da se nađe više od 50 imena.
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore