Dubai je poznat kao "igralište za bogate" sa besramnim luksuzom i nekim od najspektakularnijih građevina na svetu

"Curenje" poverljivih informacija o imovini stranaca u Dubaiju po prvi put daje pregled ko je vlasnik, između ostalog, luksuznih vila, stanova i poslovnih zgrada u ovom gradu.

U isto vreme, Dubai je ozloglašena destinacija za ilegalne tokove i pranje novca, a smatra se i jednim od najzatvorenijih svetskih poreskih oaza.

Nije ni neobično ni nezakonito da stranci posjeduju imovinu u Dubaiju, ali materijal koji je procurio pokazuje da su kriminalci iz velikog broja zemalja tamo registrirovani s vrednim nekretninama, navodi se u istraživanju preko 20 medijskih organizacija koju je predvodio norveški E24.

Prema podacima o imovini u Dubaiju koju poseduju državljani Bosne i Hercegovine, navodi se da 68 osoba sa pasošom naše zemlje poseduje 105 nekretnina ukupne vrednosti 27 miliona dolara.

Za sada nisu objavljena imena vlasnika luksuznih nekretnina odnosno nije poznato da li među njima ima osoba bliskih političkim i stranačkim strukturama u BiH.

Što se tiče našeg regiona, iz Hrvatske 94 osobe imaju 125 nekretnina vrednosti 42 miliona dolara, dok čak 237 državljana Srbije poseduje 287 nekretnine u vrednosti 74 miliona dolara. Iz Crne Gore 11 osoba ima 16 nekretnina u vrednosti sedam miliona dolara.

Dokumenti otkrivaju, između ostalog, osobe koje su povezane sa švercom droge, finansijskim kriminalom, korupcijom, podležu međunarodnim sankcijama ili su u bekstvu od vlasti u svojoj zemlji.

U Dubaiju nekoliko ljudi je očigledno pronašlo sigurno utočište. Materijal je procurio 2020. godine, a E24 ga je dala američka istraživačka fondacija Centar za napredne odbrambene studije (C4ADS).

Dokumenti uključuju 274.000 pojedinaca i kompanija iz 197 država i jurisdikcija koje su registrovane sa ukupno 800.000 nekretnina u Dubaiju. Istraživačka grupa je procenila vrednost svake pojedinačne imovine iz dokumenata, a procenjuju se da stranci pojeduju imovinu vrednu 146 milijardi dolara.

"Ovo nam daje prvi potpuni pregled vlasništva nad nekretninama u poznatom poreskom raju. Konačno, možemo otkriti tajne koje okružuju takva ulaganja u nekretnine - kazala je Anet Alstadster, profesorica i poreska istraživačica na Norveškom univerzitetu prirodnih nauka (NMBU).

Istraživači su koristili podatke o javnom prometu iz registra nekretnina u Dubaiju kako bi procenili vrednost svake imovine koja je procurila. Norveški medij navodi da novinari imaju pristup imenu, datumu rođenja i broju pasoša osoba upisanih na imovinu.

Alstadsæter smatra da problem skrivenog bogatstva još uvek nije rišen, već je prešao na nekretnine, zlato, jahte i druge dragocenosti.

Državni tužilac iz Norveške Peter Noreng kaže da ulaganja u nekretnine u Dubaiju smatraju potencijalnom metodom za utaju poreza i pranje novca.

Smatra se da je za sakrivanje velikog bogatstva danas potrebna velika pomoć profesionalaca pa je mnogo lakše kupiti nekretninu u Dubaiju i tako "oprati" novac.

Kurir.rs/Avaz.ba