Odlukom o zabrani negiranja genocida, koju je, pred istek mandata, nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Incko provokativno je stvorio probleme u BiH i uveo je u krizu koja i dalje traje, ocenio je profesor ustavnog prava iz Salcburga Mihael Gajstlinger, prenosi RTRS.

Zbog toga se, kao Austrijanac i Inckov sunarodnik, izvinio građanima Republike Srpske i BiH, poručivši da BiH može da opstane samo ako međunarodna zajednica bude uvažavala stavove Republike Srpske i FBiH.

Bivši visoki predstavnik, Valentin Incko grubo je prekršio Ustav BiH odnosno Aneks 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma i svoja ovlašćenja, jer je, nametanjem odluke, sebi prisvojio nadležnosti na koje nije imao pravo, rekao je Gajstlinger, tokom predavanja o temi "Ustav BiH i Dejton" na Akademiji nauka i umetnosti Republike Srpske. Time je, kaže, BiH uveo u veliku političku krizu.

"Želim kao Austrijanac, u svoje lično ime da se izvninim zbog toga što je jedan Austrijanac doneo jednu takvu odluku i masivno kršio i Ustav Repblike Srpske i sve ostale ustavne kategorije Ustava BiH" istakao je Mihael Gajslinger, profesor Ustavnog prava iz Salcburga.

Reagovanje Republike Srpske, nakon Inckove odluke, potpuno je opravdano i jedini način da se od njih zaštiti, rekao je Gajslinger. Poražavajuće je, kaže, što su visoki predstavnici doneli 60 odluka koje su, zapravo, menjale Ustav.

"U Međunarodnom pravu je ova vrsta protektorata u BiH neka vrsta dikatature jedne osobe i smatram da se treba vratiti izvornom pisanom slovu i izvornom Dejtonu" dodao je Gajslinger.

Profesor Gajslinger jedan je od najboljih evropskih teoretičara ustavnog prava i zbog toga je važno da je prepoznao probleme u BiH, kažu u Akademiji nauka i umetnosti Republike Srpske. Važno je i da se čuje poruka da Srpska želi samo doslednu primenu Ustava, bez imrpovizacija i nametanja.

"Za BiH je veoma važno da svet sazna da postoji ustavna regulativa na nivou BiH i Republike Srpske, koja pokazuje da je BiH federalno-konfederalna država u kojoj entiteti imaju glavni oslonac upravljanja državom" istakao je Rajko Kuzmanović, predsednik Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske.

Predavanje profesora međunarodnog prava, Mihaela Gajstlingera organizovala je ANURS u saradnji sa Predstavništvom Republike Srpske u Austriji.

Glavne teme njegovih publikacija su teorija i praksa međunarodnog prava, evropske integracije, međunarodno i evropsko pravo u oblasti životne sredine, rusko i istočnoevropsko ustavno pravo.

Kurir.rs / RTRS, Foto: Youtube prtscr / RTRS