Savet bezbednosti UN-a produžio je večeras mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini za još godinu dana.

Za odluku je glasalo svih 15 članica Saveta bezbednosti UN-a.

Prethodno je Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, u svom izveštaju Savetu bezbednosti, istakao da je EUFOR igra ključnu ulogu u očuvanju mira i bezbednosti u BiH i da je zato dalje prisustvo u toj zemlji neophodno.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Šmit podneo je svoj redovni, polugodišnji izveštaj Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija o stanju u Bosni i Hercegovini.

U izveštaju, koji obuhvata period od aprila do oktobra ove godine, Šmit je naglasio da su na političkoj sceni u BiH dominirale teme u vezi sa opštim izborima i predizbornom kampanjom, kao i da su političke stranke dovodile u pitanje provodjenje izbora i blokirale njihovo finansiranje, navedeno je na zvaničnom sajtu OHR-a.

Dalje se navodi da je Visoki predstavnik istakao dva cilja u ovom vremenskom peridu – prvi, da se gradjanima BiH garantuje da izadju na izbore i drugi, da se obezbedi sprovodjenje volje birača posle održanih izbora.Prema izveštaju, Šmit je doneo niz odluka kako bi ostvario ove ciljeve, počevši od donošenja odluke o finansiranju izbora, održanih 2. oktobra, do nametanja izmena i dopuna Izbornog zakona kako bi se poboljšala transparentnost izbora.

Šmit je u izvrštaju naveo i da je 2. oktobra doneo tzv. paket funkcionalnosti Federacije BiH, koji sadrži set mera za brzo uspostavljanje zakonodavnih, izvršnih i sudskih tela u tom bh. entitetu posle izbora.

Prema izveštaju, tokom izborne kampanje politička debata je više bila usredsredjena na ličnosti i odnose medju njima, a manje na političke programe.

„Vladajući SNSD je u Republici Srpskoj stvorio atmosferu u kojoj su često etiketirani kao izdajnici oni koji upućuju kritiku vlasti i opozicioni političari. U FBiH je predizborna kampanja bila relativno tiha, iako je došlo do veće polarizacije izmedju političkih protivnika“, naveo je Šmit.

Kurir.rs/Nova