Slušaj vest

Sud Bosne i Hercegovine zatražio je raspisivanje međunarodne poternice za predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom pošto je prešao granicu BiH iako za njim postoji centralna poternica jer je u Sarajevu optužen za krivično delo napad na ustavni poredak.

Šta bi dalje moglo da usledi i šta to znači za Dodika?

Pravni stručnjak i ambasador BiH u Nemačkoj Damir Arnaut objasnio je da procedura odobravanja Interpolove poternice može da traje od jednog do tri dana. Sud BiH je zatražio raspisivanje međunarodne poternice za Miloradom Dodikom, što bi značilo da bi on trebalo da bude uhapšen i isporučen Sarajevu ukoliko se pojavi u nekoj od zemalja koje imaju saradnju sa Interpolom.

- Kada je sam Interpol u pitanju, procedura je veoma jednostavna. Kada Generalni sekretarijat Interpola dobije zahtev za raspisivanje međunarodne, takozvane crvene poternice od Nacionalnog centralnog biroa (NCB) u Sarajevu, oni provere da li je zahtev usaglašen sa Statutom i Pravilima Interpola. Ako utvrde da jeste, raspisuju poternicu - objasnio je za Arnaut za "Dojče vele".

screenshot_1740600588969.jpg
Foto: Videoplus

Napomenuo je i da zahtevi iz Bosne i Hercegovine "gotovo bez izuzetka“ zadovolje te uslove.

- No, kako i sam Interpol navodi, "trajanje postupka umnogome zavisi od države - tražiteljke". Ja ne znam da li su već pokrenute te procedure unutar BiH, konkretno Tužilaštva BiH i NCB Sarajevo, ali uzimajući u obzir navode da su u javnosti cirkulisale najave o putovanju Milorada Dodika, da je još pre toga Stevandić dva puta prešao granicu BiH, bilo bi zaista začuđujuće ako već nisu imali pripremljenu dokumentaciju za slanje prema Interpolu - kaže Arnaut.

Dug put od poternice do izručenja

Crvena Interpolova poternica je informacija svim državama da se neka osoba traži zbog nekog krivičnog dela i da tu osobu treba locirati.

interpol.jpg
Foto: Printscreen Vijesti.me

Kada se locira osoba za kojom je izdata, država koja traži tu osobu, tačnije BiH, šalje zahtev za ekstradiciju državi u kojoj je osoba locirana. Od države u kojoj se osumnjičeni nalazi zavisi da li će ga izručiti ili ne i da li su ispunjeni uslovi za ekstradiciju.

Neke zemlje, poput Srbije, ne izručuju svoje državljane, i propisuju i da se dozvoljava odbijanje ako se radi o političkom ili vojnom krivičnom delu.

Iz Ministarstva pravosuđa BiH su ranije za medije rekli da BiH ima važeće ugovore o izručenju sa skoro svim državama sveta, među kojima su i Hrvatska, Turska, Kina, Slovenija, Crna Gora, Srbija.

Dačić: Uputili smo protestnu notu

Oko ove teme oglasio se i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, jer je Dodik državljanin Srbije, i rekao da je u zahtevima za raspisivanje međunarodnih poternica prekršen član 3. Statuta Interpola.

"U organizaciji je strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, versku ili rasnu pozadinu", glasi taj član.

2(1).jpg
Foto: MUP RS

- S obzirom na činjenicu da se radi o srpskim državljanima, Interpol Beograd je uputio Generalnom sekretarijatu Interpola protestnu notu. Generalni sekretarijat Interpola potvrdio je prijem protestne note, i naveo da će ga uzeti u razmatranje, kao i da će o rezultatima razmatranja blagovremeno obavestiti srpske organe - rekao je Dačić.

Pod rotacijom prešao granični prelaz BiH

Dodik je u ponedeljak prešao granicu BiH prvi put otkako je izdat nalog za njegovo privođenje, čime se otvorila mogućnost za raspisivanjem međunarodne poternice. Nakon kratkog boravka u Srbiji otišao je za Izrael.

Granična policija BiH ga nije zaustavila prilikom izlaska iz zemlje, iako je za njim raspisana centralna poternica, što ukazuje na ozbiljne propuste u radu nadležnih organa. Mediji prenose da postoje izveštaji da je delegacija pod rotacijama prešla granični prelaz Rača.

Sud BiH je raspisao poternicu i za predsednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem. Dostavio ju je kancelariji Interpola u Sarajevu, a da bi bila na snazi mora da je odobri centrala u Lionu.

miting_bl_rs_26022025_0007.JPG
Foto: ATAIMAGES

Šta kaže Dodik?

Dodik je juče najavio "da će se na miran način u Srpsku vratiti naredne sedmice, nakon što okonča neke važne aktivnosti za Srpsku".

Učestvuje na Međunarodnoj konferenciji o borbi protiv antisemitizma u Izraelu, i dodao je da "nema šta nisu činili da bi ga sprečili da prisustvuje ovom skupu, pa i sam ulazak na konferenciju".

Gm9pHQWWQAAkKnR.jpg
Foto: X/MiloradDodik

- U to se uključio i lažljivi Kristijan Šmit koji je zvao neke ambasadore pokušao da spreči moj dolazak, ulazak na konferenciju. Bili su i neki drugi koji su to činili. Ali, evo me, tu sam. Tu sam među svojim izraelskim prijateljima sa kojima pričam o svemu, njima je to poznato. Ovde je puno ljudi iz SAD bliskih američkoj administraciji. Kada im pričamo nešto od svega što se dešava oni ne mogu ni da shvate ni da poveruju u to - rekao je Dodik.

Kurir.rs/Dojče vele/Agencije