Crna Gora najveći priliv doznaka ostvaruje iz Srbije, Italije, Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Švajcarske, Singapura i Velike Britanije

PODGORICA - Građani Crne Gore koji rade u inostranstvu i crnogorski iseljenici transferisali su u domovinu u prvih pet meseci 2015. godine 153,7 miliona evra, javlja agencija Anadolija.

Iz Centralne banke Crne Gore (CBCG) je saopšteno da se od ukupnog priliva doznaka, 89,5 miliona evra odnosilo na kompenzacije zaposlenih, odnosno na plate rezidenata Crne Gore koji rade u inostranstvu. Na lične transfere odnosilo se 47 miliona evra, dok se 17,2 miliona evra odnosilo na priliv po osnovu penzija, invalidnina i drugih socijalnih primanja.

Iz CBCG je objašnjeno da su, u skladu sa novom metodologijom Međunarodnog monetarnog fonda, koju Centralna banka primenjuje od prošle godine, lični transferi nova kategorija koja predstavlja širi koncept od do sada korišćenog koncepta radničkih doznaka.

Osim radničnih doznaka koje obuhvataju samo transfere migranata koji su zaposleni u stranim ekonomijama, lični transferi obuhvataju i sve druge transfere između građana. Crna Gora najveći priliv doznaka ostvaruje iz Srbije, Italije, Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Švajcarske, Singapura i Velike Britanije.

"Značajan deo sredstava ostvaruju naši pomorci koji rade na stranim brodovima, a jedan deo sredstava stiže u Crnu Goru takozvanim neformalnim kanalima", saopšteno je iz Centralne banke Crne Gore.

Iako se ne zna tačan broj crnogorskih iseljenika i njihovih potomaka širom sveta, Ministarstvo spoljnih poslova procenjuje da ih ima koliko i stanovništva koje živi u Crnoj Gori.

Crnogorskih iseljenika i njihovih potomaka najviše ima u Severnoj i Latinskoj Americi, Srbiji, Turskoj, zapadnoevropskim i zemljama bivše Jugoslavije, ali značajan broj njih živi i u Australiji, Rusiji i nekim afričkim zemljama.

(Anadolija)