Nikada nije utvrđena odgovornost državnih službenika koji su opstrukcijom istraga najtežih slučajeva obezbedili nekažnjivost i ozbiljno doveli u pitanje vladavinu prava u Crnoj Gori


Dokumentarni film „Silom na sedmu – slučaj Crna Gora“ premijerno je emitovan sinoć na TV Vijesti, u okviru emisije “Reflektor”.

Od 2004. godine, odnosno od najtežeg slučaja – ubistva glavnog urednika Dana, Duška Jovanovića, u Crnoj Gori je zabeleženo 76 slučajeva napada na novinare, od čega su 43 slučaja procesuirana, 25 je u radu, dok je osam prijava odbačeno.

Nikada nije utvrđena odgovornost državnih službenika koji su opstrukcijom istraga najtežih slučajeva obezbeedili nekažnjivost i ozbiljno doveli u pitanje vladavinu prava u Crnoj Gori. A ostavke zbog profesionalnih propusta nisu nešto što je praksa u crnogorskom društvu. I pored toga što ju je osnovala Vlada, Komisija za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama napada na novinare i imovinu medija nema podršku ključnih drzavnih organa i institucija, prenose podgoričke Vijesti.


Pogledajte film na LINKU

U dokumentarcu su zastupljeni slučajevi:

Ubistvo Duška Jovanovića: Zločincima ni traga

Pokušaj ubistva Tufika Softića: „Istraga bez rezultata“

Napadi na Oliveru Lakić: Nalogodavci u mraku

Prebijanje Mladena Stojovića: Zastarjele batine

Prebijanje Željka Ivanovića: "Dobrovoljci"

Napad na Mihaila Jovovića i Borisa Pejovića: Gradonačelnik i sin

Napadi na Gojka Raičevića: Pendrekom na kameru

Prijetnje Vladimiru Otaševiću: Pogrešan broj

Prijetnje Siniši Lukoviću: Naročito drsko ponašanje

Bombaški napad na Vijesti: Samo riječi sažaljenja


Film „Silom na sedmu – slučaj Crna Gora“ je nastao u okviru projekta "Neispričane priče - novinari u opasnosti", u saradnji NVO „35mm“ i novinarki televizije Vijesti.

(Vijesti.rs)