U prvih sedam meseci ove godine, u Crnoj Gori je registrovano 59 samoubistava, podaci su Uprave poliicije.

"Najviše saoubistava bilo je u Podgorici 18, u Nikšiću 13, Pljevljima 9, Herceg Novom 6, Bijelom Polju 5, Baru 4, u Beranama 3 i jedno samoubistvo u Budvi“, saopšteno je iz Uprave policije.

Kada je reč o sklonostima ka samoubistvu, specijalizantkinja psihijatrije i magistar bioetike Tea Dakić istakla je da tu spadaju nasledni faktori, bilo da su genetski ili da se radi o učenju po modelu, u onim porodicama u kojima, postoji istorija suicida.

"Faktori mogu biti biološki, bilo da su psihički ili fizički, pa su predisponiranije suicidu osobe koje pate od nekih težih mentalnih poremećaja, naročito bolesti zavisnosti, među kojima se ističe alkoholizam, potom neke hronične fizičke/telesne bolesti, kao što su onkološke bolesti sa lošom prognozom, u kojima osoba trpi hronični bol, i epilepsija“, pojasnila je Dakić.

profimedia0295975330-kisa.jpg
Profimedia 

Ona je kazala da na suicid mogu da utiču i neki društveni, ekonomski i sredinski faktori, kao što su na primer, pripadnost nekoj grupi koja je marginalizovana, diskriminisana, stigmatizovana, kakvi su na primer istorija loših prodočnih i društvenih odnosa, izolacija.

"Na kraju imamo ono što su precipitirajući faktori, oni činioci koji mogu da služe kao okidači da neko nešto i uradi. To su na primer vremena velikih kriza, stresova u životu, kao što su razvod, gubitak partnera, gubitak bliskog člana porodice, otkaz, finansijski krahovi“, rekla je Dakić.

Na pitanje koliko pol igra ulogu u pokušaju samoubistva, Dakić je kazala da statistika pokazuje da muškarci četiri puta češće od žena izvršavaju suicid, a da žene tri do četiri puta češće pokušavaju suicid.

Kurir.rs / Vijesti.me

Foto: Profimedia