Iako su u Crnoj Gori aktivne kriminalne grupe, britanski turisti treba da se paze džeparoša. To se, između ostalog, navodi u uputstvima Forin ofisa državljanima Velike Britanije koji posete Crnu Goru.

Ministarstvo spoljnih poslova Velike Britanije ističe da tursti treba najviše da se paze uličnog kriminala.

"Preduzmite mere predostrožnosti da se zaštite od uličnih kriminalaca, posebno u većim gradovima. Pazite se džeparoša na javnim mestima, kao što su turističke destinacije, plaže, aerodromi i javni prevoz. Prijavite incidente lokalnoj policiji i tražite im izveštaj", pojašnjava se u uputstvu i upozorava da se u Crnoj Gori dešavaju i obračuni organizovanih kriminalnih grupa.

"Budite oprezni i budite svesni svog okruženja. U slučaju bilo kakvih incidenata, držite se saveta lokalnih vlasti".

profimedia0176049449.jpg
Foto: Profimedia

Za razliku od upustva zvaničnog Londona, u izveštaju koji je objavljen na sajtu Stejt departmenta upozorava se da u Crnoj Gori postoje organizovane kriminalne grupe, uključene u zelenašenje, krijumčarenje droge i ljudi. Stejt department u izveštaju navodi i da je nasilje između članova kriminalnih grupa često, da se u međusobnim obračunima pale automobili ili dižu u vazduh, kao i da stradaju članovi suparničkih bandi, ali i nedužni građani.

Kao i u izveštaju američkog ministarstva spoljnih poslova, i u Forin ofisu upozoravaju da su crnogorski putevi u lošem stanju, posebno tokom zime i nakon loših vremenskih uslova.

"Posebno može biti opasan put uz kanjon Morače kada su velike gužve ili su loši vremenski uslovi. Putevi koji vode prema crnogorskom primorju su u boljem stanju, ali su česte velike gužve tokom letnje sezone".

Podseća se i da se u Crnoj Gori povremeno organizuju protesti, ali da su obično mirni. Britanske državljane upozoravaju i da redovno prate medijske izveštaje i izbegavaju velika okupljanja. Upozorava se i na mogućnost terorističkih napada, posebno na mestima popularnim među turistima.

"Teroristi mogu napasti verske objekte, uključujući i crkve. Postoji velika globalna pretnja od terorističkih napada na britanske državljane, od strane grupa motivisanih zbog rata u Iraku i Siriji.Trebalo bi da budete oprezni".

Pojašnjava se i da su kazne za posedovanje droge kao i u Velikoj Britaniji i da turisti zbog toga rizikuju zatvorske kazne. Navodi se i da fotografisanje lica u uniformama, kao i vojnih i policijskih objakata može stvoriti probleme.

U Forin ofisu ističu i da u Crnoj Gori nema zakona koji brane istopolne zajednice i da ne postoji netrpeljivost prema homoseksualnim parovima.

"Ipak, zbog konzervativne prirode društva, ispoljavanje ljubavi u javnosti može izazvati neželjenu pažnju. Parada ponosa održava se od 2013. godine bez incidenata, iako se i dalje mogu desiti kontraprotesti. Pre nego otputujete u Crnu Goru potražite savete i informacije od crnogorske LGBT zajednice".

Pre avanture - instruktor da pokaže dozvolu

U uputstvu Forin ofisa podseća se da je Crna Gora poznata po brojnim turističkim turama, ali se britanski državljani savetuju da od organizatora raftinga ili pešačenja kroz prirodu traže potrebne dozvole.

obrad.jpg
Foto: Vijesti.me/ Obrad Pješivac

"Brojne aktivnosti u prirodi se nude turistima. Pre nego potpišete aranžman za, na primer, učenje paraglajdinga tražite od instruktora dozvolu za obuku i zajednički let. Vodite računa kada planinarite po Crnoj Gori i proverite da li ste uzeli potrebne dozvole za iznajmljena vozila, posebno za motorne sanke".

Upozorava se i da su u Crnoj Gori česti zemljotresi, ali da razornog podrhtavanja tla nije bilo od 1979.

Ističe se i da su leti česti požari i da poplave mogu biti problem tokom zime, zbog obilnih kiša.

Kurir.rs/ Vijesti.me

Foto: Vijesti.me/ Obrad Pješivac, Siniša Luković, Profimedia