Evropski poslanik Vladimir Bilčik izjavio je danas na konferenciji za medije u Podgorici posle Skupštine građana da Crna Gora nema legitimnu vladu.

"Vlada je izgubila legitimitet. Nema poverenja u Vladu i moraju da se donesu određene odluke. Crnoj Gori je potrebna politička vlada i sadašnja situacija mora voditi ka novim izborima", rekao je Bilčik, prenosi RTCG.

Odgovarajući na pitanje kako vidi usvajanje izmena Zakona o predsedniku države, Bilčik je rekao da se odgovor na mora naći u Crnoj Gori.

"Evropa pažljivo prati šta se dešava i mi iskazujemo bojazan, što znači da je situacija veoma ozbiljna i ovo pitanje je vezano za kapacitet Crne Gore da se pozabavi problemima. Odgovori moraju da se pronađu u okrvirima Ustava, koliko god da je nesavršen", kazao je Bilčik.

Bilčik je na Skupštini građana istakao da su ovo teška vremena za sve u Evropi, pa i u Crnoj Gori, i da to daje više razloga da se radi na projektima koji pokazuju da demokratija pravi razliku i da učešće građana pravi razliku.

"Biću iskren – veoma sam zabrinut za situaciju u Crnoj Gori, zato što vidim da je osetljiva osnova vaše zemlje, da su ustavni, politički i ekonomski temelji ugroženi i dovedeni u pitanje i zato je važno da angažujemo građane. Želim da vas ohrabrim da izađete iz ove krize, a evropske institucije vas posmatraju", rekao je Bilčik.

Kazao je da je Crna Gora napravila izbor – put ka Evropskoj uniji, dodavši će se to desiti samo kroz naporan rad.

Predsednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović poručila je da će preporuke koje su dobili od građana u domenu korupcije, koji je prepoznat kao gorući problem u Crnoj Gori, biti siguran putokaz za hvatanje u koštac sa tom pojavom.

Ona je na Skupštini građana kazala da je ponosna što sa Evropskim parlamentom realizuju ovaj prijekat koji omogućava da se glas građana čuje neposredno u nacionalnom parlamentu.

"Demokratiji su neophodni aktivni i osvešćeni građani, a naša obaveza je da ojačamo njihove poverenje u parlament", kazala je Đurović i ocenila da se Crna Gora trenutno nalazi na raskrsnici kada treba odlučiti kojim putem će krenuti.

"Da li ćemo ostati zaparloženi u besmislenim političkim sukobima, koji nikome ne donose dobro, ili ćemo krenuti putem dijaloga i dogovora. Jasno je da nam je potreban razgovor o brojnim pitanjima, a pre svega o tome kako da građanima obezbedimo sigurnu evropsku budućnost, a u vezi s tim je i pitanje pravosudne reforme, koje nas već dugo opterećuje i blokira naš put ka Evropskoj uniji", navela je Đurović.

Kurir.rs/Fonet