Institut za javno zdravlje (IJZ) Crne Gore predložio je Ministarstvu zdravlja te zemlje da izmeni zakon kako bi se nevakcinisanoj deci ograničio boravak u školama i vrtićima ili uvele privremene mere u opštinama gde je prijavljena epidemija malih boginja.

U toj ustanovi očekuju da će ministarstvo uvažiti sugestije i preduzeti hitne mere kako bi se smanjio rizik od velike epidemije koja može dovesti do preopterećenja zdravstvenog sistema, teške kliničke slike kod dece, komplikacija i mogućih smrtnih ishoda.

Epidemija malih boginja proglašena je u Budvi i Podgorici, a nadležni veruju da će se sa početkom školske godine situacija pogoršati.

Među 19 inficiranih, koliko je registrovano od aprila do ove sedmice, nema uredno vakcinisanih protiv morbila.

Iz IJZ su ocenili za Vijesti da se obuhvat vakcinisane dece ne može značajno i brzo popraviti bez izmene zakonske regulative kojom bi se ograničio boravak u kolektivima – predškolskim ustanovama i školama, sportsko-rekreativnim objektima, na izletima i ekskurzijama za nevakcinisanu decu.

shutterstock-1522448672.jpg
Foto: Shutterstock

Podsetili su da su sprovodili intenzivne edukativne i promotivne aktivnosti i upozoravali sve činioce u društvu na epidemiju, dajući predloge za rešenja.

Prema važećem Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti u Crnoj Gori je obavezna vakcinacija protiv deset zaraznih bolesti, uključujući i male boginje.

Za roditelje su predviđene kazne do 2.000 evra ako odbije i ne omogući detetu predškolskog ili školskog uzrasta vakcinaciju protiv ovih bolesti, osim u slučaju postojanja medicinske kontraindikacije koju utvrđuje doktor medicine ili stručni tim.

Mera kojom je predviđeno da nevakcinisana deca ne mogu da budu upisana u vrtić i u školu nikada nije uvrštena u izmene Zakona, kako je to bilo predviđeno nacrtom još 2015. godine.

(Kurir.rs/Beta/Foto: Ilustracija)

Bonus video:

19:06
NADRILEKAR I ANTIVAKSER ZGRĆE PARE NA TUĐUJ MUCI: Za dan u centru uzima 120 evra Izvor: Kurir televizija