Budimir i Marina Krstović koji su 11. aprila u ponovljenom sudskom postupku oslobođeni optužbe da su švercovali tonu i 200 kilograma kokaina, podneli su tužbu protiv države zbog povrede časti i ugleda. Nakon tog procesa ostala je nepoznanica ko je zapravo stajao iza šverca tolike količine droge, ali znamo od čijeg novca će se, eventualno, plaćati odšteta Krstovićima, prenosi RTCG.

Budimir Krstović, poznat kao Budo Banana, i njegova ćerka Marina tuže državu - onu koja ih je 15 meseci držala u pritvoru, a potom i oslobodila, ni manje ni više nego optužbi da su švercovali tonu i dve stotine kilograma kokaina.

- Ovde nije poenta finansijski efekat, ovde ja tražim pravdu. Niko meni ne može da plati. Mojoj ćerki 500 dana zatvora i sve ove kompanije, koje su bile moje kompanije u Crnoj Gori, bile u top deset, sad prosto ne rade. Prosto, ja nemam pravo da ćutim - rekao je Budimir Krstović.

Nisu ćutali nakon akcije u Zeti ni tadašnji premijer i potpredsednik Vlade.

- Neverovatan podvig crnogorske policije, to je najveća zaplena kokaina u regionu ikada - rekao je tada Dritan Abazović.

Zdravko Krivokapić - bivši predsednik Vlade Crne Gore rekao je da nije bilo akcije na tom nivou i da je prvi put sprovedena do kraja u delo.

Kada na kraju sve, osim kokaina, padne u vodu, traže se odgovori.

- Moja poruka za sve koji se kriju iza imuniteta i štite kriminal u Crnoj Gori je da više nikada niko ne bude žrtva ni policije, ni tužilaštva, ni političara zarad jeftinih političkih poena - kaže Budimir Krstović.

- Nemamo nijednog političara koji je negde spreman da priča o tome i da objasni zbog čega smo imali ovakav postupak, da mi nakon nekoliko godina ne znamo ko je zapravo vlasnik jedne ogromne, kako su tada navodili, istorijske zapljene kokaina - kaže Dejan Milovac iz MANS-a.

Ako ništa drugo, makar se tog avgusta 2021. širom regiona pročulo za zetsko selo Mojanovići, ali i za tadašnje hapšenje vlasnika kompanije San Francisko.

- Posle ove golgote mi ne možemo nigde da otvorimo račun. U inostranstvu, kao ni u Crnoj Gori, gde nas banke odbijaju za poslovanje jer smo obeleženi. Nije lako i prijatno tužiti državu, ali ovo što su nama uradili nije oprostivo. Pokrenuli smo postupak. Prvo smo išli prema Ministarstvu pravde, koje je naš predmet uputilo na Osnovni sud u Podgorici - kaže Budimir Krstović.

Ako Krstovići trijumfuju i u ovom slučaju, jasno je ko će to da plati.

- To ne ide iz džepova političara, to ide, nažalost, iz državnog budžeta, odnosno iz džepova građana. Ono što bi trebalo da postoji kao nekakvo pravilo jeste da se u daljem postupku utvrdi odgovornost za takvo postupanje i za takav ishod tog postupka, i da onda imamo jednu prilično jasnu situaciju koja će uključiti zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, koji bi u redovnom postupku trebao da od onih koji se budu prepoznali kao odgovorni naplati taj iznos koji mi kao građani treba da izdvojimo iz budžeta - kaže Milovac.

Podsećamo, u aprilu je Apelacioni sud potvrdio presudu kojom su Budimir i Marina Krstović oslobođeni optužbe za šverc kokaina. Kako je još ranije Viši sud ocenio - nije dokazano da su Krstovići učinili krivično delo.

(Kurir.rs/RTCG)