Osumnjičeni za dvostruko ubistvo u Sokocu kod Bijelog Polja, Alija Balijagić, od 25. oktobra uspeva da izmakne pravdi, uprkos velikim naporima policije i vojske da ga lociraju i uhapse. Svakodnevno veliki broj građana kontaktira policiju s prijavama o mogućim viđenjima begunca, ali su se sve prijave do sada pokazale kao lažne.

Informacije o mogućem kretanju osumnjičenog Alije Balijagića mogu mu omogućiti da prati aktivnosti i namere policije i na taj način izbegava hapšenje, ocenili su sagovornici RTCG.

Ozbiljno ometanje istrage

Policijski ekspert, predsednik Internacionalne policijske organizacije Crne Gore, Ivan Pekić, naglasio je da mediji konstantno objavljuju informacije o mogućem kretanju osumnjičenog, što može ozbiljno ometati istragu i otežavati rad policije.

- Takvi izveštaji često ne potiču iz zvaničnih izvora, pa su po sebi nepouzdani, ali mogu omogućiti beguncu Aliji Balijagiću da prati aktivnosti i namere policije. Na taj način, ovaj begunac stiče uvid u to gde ga traže i može se prilagoditi kako bi izbegao hapšenje - ocenio je Pekić za Borbu.

Advokat Veselin Radulović smatra da policija ne bi trebalo da objavljuje koje radnje i na kojim lokacijama preduzima u potrazi za beguncem.

- Na taj način potraga se sigurno ometa. S druge strane, informacije koje mediji objavljuju nekada mogu biti od interesa za zaštitu bezbednosti građana koji bi mogli biti ugroženi od strane naoružanog begunca - rekao je Radulović.

Alija Balijagić.jpg
Foto: Facebook/Alija Balijagić/Shutterstock

Pekić napominje da policijske potrage, naročito kada su u pitanju osumnjičeni za ozbiljna krivična dela poput teških ubistava, često zahtevaju element iznenađenja i diskreciju.

- Medijsko izveštavanje koje otkriva detalje o lokacijama gde policija vrši pretrage ili gde je osumnjičeni navodno viđen može dati prednost beguncu u ovom slučaju Balijagiću, posebno zbog njegovog poznavanja terena, koji je vrlo nepristupačan i surov. U nekim zemljama policija koristi strategije i izričito apeluje na medije da ne otkrivaju detalje koji bi mogli ometati istragu, posebno kada su u pitanju opasni begunci poput Balijagića, što policija kod nas ne radi često - istakao je Pekić.

On dalje pojašnjava da policija može koristiti nekoliko pristupa kako bi smanjila ometanje istrage od strane medija.

- Policija može ostvariti proaktivnu komunikaciju s medijima, uz redovno organizovanje konferencija za novinare gde bi pažljivo birali informacije koje dele. Na taj način, mediji dobijaju potrebne informacije bez detalja koji bi mogli ugroziti potragu. Preciznim informacijama, policija može preduhitriti medijske spekulacije. Policija treba da apeluje na odgovorno izveštavanje i zatraži od medija da se suzdrže od objavljivanja neslužbenih i nepotvrđenih informacija, koje se tiču istrage. Uz objašnjenje kako takvo izveštavanje može ugroziti rad na terenu, mediji će češće razmisliti pre nego što objave informacije koje mogu poslužiti beguncim - istakao je Pekić.

Važno je napomenuti i taktiku "medijske tišine" u kritičnim trenucima.

- U slučajevima kada je element iznenađenja presudan, Uprava policije Crne Gore može apelovati na medije da privremeno ne izveštavaju o potrazi dok se ne završe ključne operacije. Ova taktika već se koristi u nekim ozbiljnim istragama i operacijama u svetu. Usmeravanje fokusa medija je vrlo važno jer, policija može dati okvirne informacije koje usmeravaju pažnju javnosti na bezbednosne aspekte, poput upozorenja građanima Bijelog Polja i okoline da budu na oprezu, bez otkrivanja tačnih lokacija. Na primer, umesto objave specifičnih mesta, može se apelovati na građane u određenom regionu da prijave sumnjive aktivnosti, što pomaže bez narušavanja tajnosti - pojasnio je Pekić.

On dodaje da je veoma važna obuka i saradnja s novinarima, kroz organizaciju različitih edukacija i radionica o bezbednosti i odgovornom izveštavanju, kako bi se unapredilo razumevanje medija o tome kako se njihove informacije koriste.

Na taj način, ističe, mediji postaju svesniji rizika i suptilnih načina na koje mogu nenamerno ugroziti istrage.

Imao pomagače?

Advokat Aleksandar Kovačević naglašava da je bezbednost građana ključna i da se cela država mora posvetiti zaštiti stanovništva od kriminala, terorizma i drugih pretnji.

- Vrlo je verovatno da je počinilac imao pomagače i da nije reč o slučajnim ubistvima već o dobro isplaniranom aktu sa ciljem destabilizacije i širenja straha među ljudima - ocenio je Kovačević.

Kovačević dalje ističe da je za efikasnu bezbednost društva potrebna saradnja svih relevantnih službi, kao i jasna pravna regulativa.

Balijagić se predstavio kao lovac koji traga za psom, a u selu Sokolac bio je ugošćen kod meštana koji su kasnije postali sumnjičavi i prijavili ga policiji.

Građani svoja saznanja o beguncu mogu anonimno podeliti sa policijom pozivom na broj dežurne službe Odseka bezbednosti Bijelo Polje 067/184-844 ili na besplatan broj 122.

(Kurir.rs/RTCG)