POSEBAN STATUS: Ćirilične table u Vojniću i Vrbovskom, ali ne i u Vukovaru!
ZAGREB - Na zgrade državnih institucija u hrvatskim opštinama Vojnić i Vrbovsko, postavljene su u petak četiri table s latiničnim i ćiriličnim natpisima, za šta su, kako je objasnilo Ministarstvo uprave, zakonski uslovi ispunjeni pre više od 10 godina.
Ministarstvo je, takođe, najavilo da će i u drugim gradovima i opštinama sprovesti nadzor i tamo gde je to potrebno neposredno primeniti zakone koji nacionalnim manjinama garantuju pravo na ravnopravnu službenu upotrebu njihovog jezika i pisma, u sredinama u kojima čine više od trećine ukupnog stanovništva.
To se, međutim, zasad ne može očekivati i u Vukovaru jer on, navode u Ministarstvu, trenutno nije prioritet i po odluci Ustavnog suda uživa poseban status. Zakonski uslovi za dvojezičnost u Vojniću i Vrbovskom ispunjeni su od stupanja na snagu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina, jer Srbi još po popisu iz 2001. čine više od trećine tamošnjeg stanovništva.
U Ministarstvu uprave rekli su da su ploče postavljene posle sprovedenog nadzora, koji najavljuju i u drugim sredinama u kojima po rezultatima popisa iz 2011. manjine ostvaruju pravo na dvojezičnost.
Ministarstvo poručuje i da će država krenuti od sebe, odnosno od državnih institucija i preduzeća, na prvom mestu od preduzeća "Hrvatske ceste", koja su dužna da postave natpise na manjinskim jezicima na putevima u sredinama u kojima manjine na to imaju pravo.
Inspekcije će proveravati da li su dvojezične table postavljene na državnim, ali i na gradskim institucijama, ulicama i trgovima, a tamo gde utvrde da se zakon ne poštuje, izdaće lokalnim vlastima nalog da primene dvojezičnost.
Ukoliko gradska tela ne postupe po nalogu, slede prekršajne prijave i plaćanje kazni. Međutim, kako navodi hrvatska agencija, ovaj princip se zasad ne može očekivati i u Vukovaru jer on, kako navode u Ministarstvu, trenutno nije prioritet i, po odluci Ustavnog suda, uživa poseban status.
Ustavni je sud je u avgustu prošle godine, u odluci kojom je proglasio neustavnim raspisivanje referenduma "o ćirilici", Vladi zabranio sprovođenje Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina prisilnim merama, dok se izmenama tog zakona ne osigura prikladan pravni mehanizam koji će se primijenjivati u slučajevima kada jedinica lokalne samouprave opstruiše sprovođenje zakona.
Za izradu takvog zakona Vlada je dobila rok od godinu dana, koji je ispoštovala u julu, uputivši u u hitnu parlametarnu proceduru dva zakonska predloga koja bi joj omogućila raspuštanje lokalnih predstavničkih tela koja opstruišu pravo na ravnopravnu službenu upotrebu jezika i pisma nacionalnih manjina. Istom odlukom, Ustavni sud je obavezao vukovarsko Gradsko veće da Statutom Grada odredi individualna prava pripadnika nacionalnih manjina na službenu upotrebu svog jezika i pisma.
Gradsko veće Vukovara izglasalo je u ponedeljak izmene gradskog Statuta koji više ne predviđa postojanje dvojezičnih tabli, odnosno ćirilično pismo, na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u tom gradu.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila