ZAŠTO JE HRVATSKA DUŽNA DA PRIMI IZBEGLICE: Beže od njihovog oružja koje su slali u Siriju
Pre tri godine, Hrvatska je poslala oružje u Jordan. Teret u kojem su se nalazili bacači granata, puške i municija je ipak, završio na drugom mestu - u Siriji. Danas, tri godine kasnije, hiljade migranata ulazi u Hrvatsku. Oružje koje je bilo namenjeno Jordanu završilo je u rukama američkih plaćenika, odnosno pobunjenilkih snaga u Siriji koje godinama žele da svrgnu predsednika Bašara al-Asada.
Dogovor o dostavi oružja navodno je sklopljen u Sjedinjenim Državama između hrvatskog ambasadora Joška Pare i njegovog kolege iz Saudijske Arabije, koja pored SAD takođe žarko želi da vidi leđa Asadu. Saudijci su u tom periodu logistički i vojno stvarali trupe koje su bile zametak ISIL-a, a koje danas čine okosnicu Islamske države.
"Njujork tajms" je objavio iscrpni članak u kojem se do detalja opisuje dostava hrvatskog oružja prozapadnim sirijskim pobunjenicima preko Jordana.
U samo tri meseca, od decembra 2012. do februara 2013. godine sa zagrebačkog aerodroma je u Jordan prebačeno 3.000 tona oružja, i to u 75 teretnih aviona "Turkish cargo" i "Jordanian International Air Cargo", pisao je "Tajms" a prenosi "24sata.hr".
Ono što je upitno jeste uloga Sjedinjenih Država u celoj priči. Činjenica je da su Amerikanci znali šta se događa, a iako poriču umešanost u naoružavanje islamista, teško je poverovati da se nisu uključili u naoružavanje istih onih sirijskih pobunjenika koje i sami finansiraju i pomažu. SAD tvrde da se čitav slučaj zasnivao na trilateralnom dogovoru Hrvatske, Saudijske Arabije i Jordana.
Sa problemom naoružavanja pobunjenika bila je upoznata i ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić, ali je njena reakcija izostala, piše "24sata.hr".To je začujuće ukoliko se ima u vidu da je Hrvatska glasala za Sporazum o trgovini oružjem u UN.
Taj sporazum izričito obavezuje članice da vode računa hoće li oružje kojim trguju biti upotrebljeno protiv civila ili u ratnim zločinima. Hrvatska se od 2008. godine obavezala da će sprovoditi osam kriterijuma EU pri izvozu oružja, od kojih jedan izričito navodi zabranu izvoza oružja u slučaju “rizika od preusmeravanja robe unutar zemlje destinacije ili izvoza u treću zemlju pod neželjenim okolnostima”.
To bi značilo da je Hrvatska direktno i svesno prekršila sporazum Ujedinjenih nacija kao i zakone Evropske unije, čiji je član. Situacija je postala još neugodnija za Hrvatsku kada su u javnosti osvanuli video snimci koji prikazuju hrvatsko oružje u rukama terorista Islamske države. Jedan britanski bloger je na svojoj stranici objavio fotografije radikalnih islamista s hrvatskim raketnim "bacačima RBG 6".
Hrvatska je te 2012. godine u Jordan izvezla oružje vredno 6,9 miliona američkih dolara. Reč je o 380 bacača granata, 38 komada “vojnog oružja”, dva miliona komada municije, 4800 pušaka i 2500 kaciga, pa je praktično nemoguće izbeći zaključak da je reč upravo o oružju koje je, uprkos embargu, završilo u Siriji, piše "24 sata.hr".
Naglo interesovanje Jordana za hrvatsko oružje dodatno je začuđujuće i sumnjivo ako se u vidu ima da ta zalivska država ima daleko modernije naoružanje od Hrvata. A sve se poklopilo s eskalacijom sukoba u Siriji. Ove činjenice Hrvatsku i te kako čine odgovornom za stanje u Siriji, jer se ispostavilo da je na više nego prljav način upletena u naoružavanje terorista Islamske države. Upravo zbog toga je država Hrvatska dužna da zbrine svakog migranta koji zakuca na njena vrata.
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela