Sanja Tabaković iz Jevrejske opštine Zagreb ocenila je da postoje ozbiljni razlozi za strah i dodala da je jedini lek protiv njega - delovanje

Upozorenja o fašizaciji društva, izrečena pre godinu dana, pokazala su se proročanskim i ostvarila "pred našim očima", a razvoj događaja, posebno na području slobode medija i kulturnog stvaralaštva, pokazuje zabrinjavajuće trendove u Hrvatskoj, ocenili su danas učesnici godišnje skupštine Antifašističke lige (AFL) u Zagrebu, prenosi agencija Hina.

Predsednik Lige koja je osnovana pre godinu dana, Zoran Pusić rekao je da je "jedan od osnovnih zadataka demokratske države da štiti svoje građane i osigura slobodu od straha, a jedan od prepoznatljivih simptoma da politički sistem klizi prema totalitarizmu induciranje straha u društvu".

Prema njegovim rečima, metode su poznate, dovoljno je dati otkaze onima koji pogrešno misle da bi kriterijum trebalo da bude i profesionalnost, a ne podobnost, a još jedan prepoznatljiv simptom totalitarnog režima je pokušaj da se mediji učine režimski podobnima.

- Ako to ne ide glatko uvek će se naći režimu skloni batinaši koji će taj proces pospešiti - naveo je Pusić, podsetivši na simultane provale u stanove reditelja i intendanta riječkog Hrvatskog narodnog pozorišta Olivera Frljića i njegove devojke i nedavni fizički nasrtaj na novinara Antu Tomića u Splitu.

Sanja Tabaković iz Jevrejske opštine Zagreb ocenila je da postoje ozbiljni razlozi za strah i dodala da je jedini lek protiv njega - delovanje.

- Otkad smo osnovali Antifašističku ligu stvari su se toliko pogoršale da smo se našli u situaciji da se borimo protiv sirove fašizacije društva u svim segmentima i na svim nivoima - rekla je Tabaković na skupu u Novinarskom domu u Zagrebu.

Glumac i aktivista Vili Matula kazao je da 4.500 potpisa prikupljenih za smenu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, predstavljaju "slobodu kao odgovor na ministrovu neslobodu koju je najavio novom kulturnom paradigmom".

Ministrovu tvrdnju da je jedina istinska pobeda u 20. veku bila ona u Domovinskom ratu ocenio je "nakaradnom interpretacijom", zaključivši da ne bi smela da se propustii prilika da se obeleži 75. godišnjica Bitke na Neretvi, koja bi podsetila na junake Drugog svetskog rata, a s obzirom da se od osamostaljenja Hrvatske bitke iz tog rata nikada nisu obeležavale.

- Ako neko dovodi u pitanje antifašizam, onda dovodi u pitanje i osnovna ljudska prava, slobodu medija i normalan život u demokratskoj i civilizovanoj zemlji - naglasio je Saša Leković, predsednik Hrvatskog novinarskog društva.

Antifašističku ligu osnovale su pre godinu dana civilne organizacije, s ciljem ostvarivanja humanističkih načela i vrednosti odbranjenih u antifašističkoj borbi i ozakonjenih u nizu međunarodnih konvencija, deklaracija i u Ustavu Hrvatske.