Najava Darija Nakića o uvođenju ovakvih mera jer su Hrvati peti po debljini u Evropi izazvala je veliko zanimanje javnosti.

Hrvatski ministar je pre četiri dana na konferenciji za novinare povodom obeležavanja Svetskog dana zdravlja
rekao kako razmišlja o uvođenju poreza na slatkiše.

"To je praksa evropskih zemalja, trenutno razmatramo tu mogućnost", izjavio je on, napomenuvši da se posebno misli na porez na slatka pića.

energetska-pica-limenka.jpg
Foto: Shutterstock

Hrvatska javnost podeljena je po ovom pitanju. Jedni smatraju da bi se tako smanjio broj dijabetičara i pacijenata s hroničnim bolestima poput visokog pritiska ili srčanih bolesti, dok drugi misle da je mnogo važnija edukacija o pravilnoj ishrani.

Hrvatska konditorska industrija smatra da takvu odluku ne može da donosi samo ministar zdravlja jer zadire u ekonomiju, pa i u moguće gašenje radnih mesta.

"Pre nego što s takvom idejom krene u javnost, svaki ministar mora dobro da razmisli o njenim posledicama za hrvatsku ekonomiju", istakla je Marica Vidaković iz Kraša i dodala kako ima industrija koje su mnogo štetnije za zdravlje od konditorske i da je svaka hrana zdrava ako se konzumira u umerenim količinama.

Nutricionisti, s druge strane, smatraju da je najvažnije naučiti decu pravilnoj ishrani, a onda ni porezi nisu bitni.

Da zapravo nema jedinstvenog stava o porezima na slatkiše i slatka pića, govori i podatak da poreze na slatkiše zasad imaju samo Danska i Mađarska, a Francuska dodatno oporezuje samo slatka pića, kao i Finska u kojoj je u toku rasprava o mogućem ukidanju tog poreza. Velika Britanija namerava da od 2018. uvede takav porez.

Svetska zdravstvena organizacija usvojila je rezoluciju o zabrani reklamiranja slatkih namirnica, uključujući i pića namenjenih deci, u vrtićima, školama, na igralištima i sportskim priredbama na koje dolaze deca. Čak 30 posto energije deca dobijaju iz slatkih bezalkoholnih pića. Zbog toga se, na primer, u Švedskoj u reklamama za slatkiše ne smeju koristiti likovi iz crtaća.

Svi porezi na hranu i slatka pića u EU:

Danska 2011. uvela je porez na zasićene masti, a 2013. ga je ukinula, ima dodatni porez na čokoladu i druge slatkiše.

Finska ima porez na sladoled i slatka pića, a razmišlja se o ukidanju.

Francuska ima porez na slatka pića i ona zaslađena veštačkim zaslađivačima, a od 2014. i na energetska pića.

Mađarska ima porez na sve nezdrave proizvode, uključujući slatke napitke, slatkiše i grickalice.

(Jutarnji.hr)