Italijanski dnevnik Pikolo piše da među stranim diplomatama u Hrvatskoj vlada "nelagodnost i zabrinutost" zbog odlučnosti za nastavkom nacionalističke struje, kao i odlukom da ministar kulture Zlatko Hasanbegović ostane na toj poziciji.

"Klima koja vlada među evropskim diplomatama u Zagrebu nije tako opuštena kao pre. Budući da je novi ministar kulture, kontroverzni istoričar Zlatko Hasanbegović, preuzeo dužnost pre nekoliko meseci, revizionističke izjave teku u bujicama", piše Pikolo.

zlatko-hasanbegovic.jpg
Beta 

Promene na državnoj televiziji, a sada i sukob oko komemoracije u Jasenovcu, izazvali su reakcije evropskih diplomata u Zagrebu, ističe ovaj italijanski dnevnik i dodaje da su reakcije različite, ali i da je sasvim jasno da se oni generalno ograđuju od ministra kulture i njegovom ponašanja.

Pikolo dalje podseća da su se prošle sedmice u Zagrebu sastale diplomate Austrije, Nemačke, Velike Britanije, Holandije, Norveške i SAD-a nakon čega su na tviteru poslali poruku, što je, kako navode, zasmetalo predsednici Kolindi Grabar Kitrović koja im je odgovorila: "Strani ambasadori se ne mogu i ne smeju mešati u unutrašnje stvari države u kojoj se nalaze", rekla je Grabar Kitarović.

Austrijski ambasador Andreas Videnhof joj je, međutim, odgovorio takođe putem tvitera: "Uveren sam da Kolinda Grabar Kitarović deli našu predanost promovisanju medijskih sloboda širom sveta. To je jedna od naših suštinskih vrednosti".

Italijanski dnevnik podseća i da je austrijski ambasador bio s diplomatama koji su otišli u Jasenovac prošle subote, na komemoraciju u organizacijji Jevrejske zajednice. "Državna komemoracija je 22. aprila. Neodlaskom na komemoraciju koju organizuje državni vrh već slanjem svojih predstavnika na ovu Jevrejske zajednice Izrael, Kanada, SAD, Francuska i Nemačka su iskazale nezadovoljstvo zbog klime podsticanja revitalizacije ustaštva u Hrvatskoj", piše Pikolo.

hrvatski-sabor-zagreb.jpg
Beta Ap 

List ponovo citira ambasadora Videnhofa koji je takođe poručio: "U ovoj fazi, ni jedna zemlja EU, prema mojim saznanjima, nije javno izrazila svoj stav u vezi Hasanbegovića. Teško je zamisliti da će te zemlje moći normalno da sarađuju s Ministarstvom kulture, ako bi takva osoba ostala na čelu. No, mi ćemo nastaviti saradnju s civilnim društvom i različitim akterima iz sveta kulture".

Pikolo podseća i na peticiju protiv Hasanbegovića, koju je potpisalo 5.000 kulturnjaka. "Njihovi zahtevi nisu ispunjeni, Hasanbegović je još uvek ministar", konstatuje italijanski dnevnik.