Iako se čini da se, za razliku od svojih suseda, Hrvatska ne sprema za novi izbeglički talas, ona to ipak čini, ali u tišini, pišu hrvatski mediji.

U opširnoj analizi o tome kako se susedi Hrvatske pripremaju za novi izbeglički talas, portal Indeks, pozivajući se na saznanja iz Državne uprave za zaštitu i spasavanje, navodi da će njihov zadatak pre svega biti prihvat i smeštaj onih koji uspeju da uđu u Hrvatsku.

"I Hrvatska se, dakle, u tišini sprema za moguće masovne migracije, a pitanje je samo kako će postupiti", navodi se. Portal podseća da se "prošle godine tadašnji premijer Zoran Milanović svojom tranzitnom politikom zamerio Mađarima i Slovencima koji još uvek nisu uklonili žicu sa svojih granica".

Iako im zamerio im se uspeo je da ih prisili da pristanu na "hrvatski način" reššavanja problema i prihvate da izbeglice prođu i kroz njihovu teritoriju.

zoran-milanovic-sdp-22.12.2015.jpg
Beta 

Napominje se, međutim, da Milanović više nije premijer, a pitanje je hoće li biti ponovo. Sadašnji premijer Tihomir Orešković je, podsećaju, Angeli Merkel nedavno obećao da će se Hrvatska ovog puta dogovarati sa susedima. Ali, podsećaju takođe da Orešković neće još dugo biti premijer, pa ni odlučivati o tome šta će i kako će Hrvatska da postupa.

Odlazeći ministar unutaršnjih poslova Vlaho Orepić tvrdi da nema nikakvog razloga za brigu, ali je policajce iz Slavonije ipak ranije vratio s mora gde su bili na ispomoći.Vojni obveznici u Slavoniji dobili su pozive da se jave po novi ratni raspored.

slovenija-hrvatska-migranti.jpg
Reuters 


U Ministarstvu odbrane žele zapravo da znaju s koliko ljudi, i s kakvom spremom, raspolažu u slučaju potrebe.

A rezerviste bi resorno ministarstvo upotrebilo u dva slučaja - ako dođe do velikih jesenjih poplava i ako policiji zatreba logistička pomoć u kontrolisanju izbegličkog talasa.

Konstatuje se, naime, da nikome za sada ne pada na pamet da kontrolu granice prepusti vojsci.

Policija to može i sama, mnogo efikasnije nego vojska.

(Index.hr)