PLENKOVIĆEV BLICKRIG U HRVATSKOJ Mediji: Niko nije tako brzo i lako postao najpopularniji političar
Hrvatska je za nešto više od mesec dana od izbora, 11. septembra, dobila novog premijera Andreja Plenkovića, a hrvatski mediji konstatuju da u političkoj praksi te zemlje nije zabeležen slučaj da neko tako brzo, jednostavno i bez pravog otpora osvoji vlast u zemlji i postane najpopularniji političar, popularniji i od hrvatske predsednice.
U nešto više od tri meseca uspelo je to Andreju Plenkoviću, pravniku, bivšem diplomatu i evroparlamentarcu, političaru koji je aktivno učestvovao u procesu približavanja Hrvatske Evropskoj uniji.
Plenković kao da je bio predodređen za diplomatu onoga trenutka kada je 1988. godine upisao zagrebački Pravni fakultet, piše danas hrvatski Jutarnji list i nazivajući ga "zagrebačkim dečkom s dalmatinskom korenima" podseća da je rođen 1970. u porodici intelektualaca, majke lekarke i oca univerzitetskog profesora.
Navode da je već tokom studija osetio važnost ujedinjene Evrope i njenih institucija, kada je Hrvatska još bila daleko od Evropske zajednice, danas unije. Prvi korak ulaska u Evropu Plenković je iskazao početkom devedesetih kada se angažovao u Evropskom udruženju studenata i ubrzo postao predsednik Međunarodnog odbora ELSA-e.
O njegovim počecima u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske, daljem stručnom usavršavanju i diplomatskoj karijeri koja je sledila mediji su u poslednje vreme puno pisali.
Dva su momenta ipak ostala manje naglašena, smatra Jutarnji i dodaje da je reč o nečem neobično važnom za Plenkovićevu biografiju.
Prvo, njegovo napredovanje u diplomatiji išlo je meteorski brzo, pa se očekivalo da će postati i ambasador.
Zbog sukoba s tada moćnim premijerom Ivom Sanaderom to se nije dogodilo, a sam Plenković nikada nije detaljnije u javnosti govorio o razlozima tog sukoba. Poslat je u Pariz na mesto drugog čoveka u hrvatskoj ambasadi i bio je to jedini trenutak u njegovoj karijeri kada sve nije išlo pravolinijski, na sam vrh.
Nešto slično kao i s Kolindom Grabar-Kitarović koju je takođe zbog ličnog sukoba Sanader udaljio s mesta šefice diplomatije, da bi se posle vratila na velika vrata u hrvatsku politiku.
Danas su predsednica Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Andrej Plenković na samom vrhu, oboje s respektabilnim biografijama, a trenutni zastoji zbog sukoba s bivšim premijerom nisu ih zakočili.
Drugo, navodi ovaj zagrebački dnevnik, relativno malo se zna o doprinosu Andreja Plenkovića na hrvatskom putu u Evropu, a on je, kažu, bio značajan i važan. Od toga da je bio član pregovaračkog tima za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, zamenik šefa hrvatske Misije pri EU u Briselu, te da je pripremao podnošenje hrvatskog zahteva za članstvo.
I kao državni sekretar za evropske integracije Plenković se aktivno uključio u proces da Hrvatska što pre završi pregovore, upoznavši detaljno sve poluge funkcionisanja EU, što će biti od neverojatne koristi i sada kad je postao premijer. Slavu za ulazak u EU uzeli su mnogi, a oni koji su poput Plenkovića marljivo na tome radili nisu želeli da se hvale.
U visoku evropsku politiku Plenković je ušao kao evroparlamentarac i potpredsednik Odbora za spoljne poslove EP-a zadužen za Ukrajinu.
Taj delikatni posao obavljao je uz neverovatni entuzijazam, putovao u Kijev i vraćao se u Brisel, pregovarao i razgovarao o budućnosti zemlje koja je gotovo preko noći postala jedan od najakutnijih evropskih i svetskih problema. Ali, bez obzira na taj evropski angažman, još u Parlamentu, jednim okom Plenković je uvek bio u Hrvatskoj.
Kada bi došao u Zagreb, susretao se s hadezeovcima, a svojom bazom je smatrao brojne građane iz cele zemlje koje je redovno informisrao šta se događa u Evropi.
Kada se rezimira ovaj neverovatni "blickrig" Andreja Plenkovića u hrvatskoj politici, gde je neverovatnom lakoćom još pre ulaska u Banske dvore postao najpopularniji političar, nema zapravo mnogo nedoumica, navodi Jutarnji..
Navodi se, takođe, da je Plenković pre svega na ove prostore vratio uverenje da normalna, uljudna i pristojna retorika političara može biti privlačna građanima.
Nije zato čudo što je tako uspešno primirio radikale iz svoje stranke, ali i drugih stranaka i doneo nadu Hrvatskoj da će biti premijer koji se neće okretati samo članstvu HDZ-a, već svim građanima.
Taj njegov nastup rezultat je celokupne diplomatske karijere i poznavanja evropske političke scene, ali i naravi u kojoj su i racionalnost i pragmatičnost, ali i temperament koji će hrvatski građani tek upoznati.
Jutarnji piše dalje da će s Plenkovićem Hrvatska osetiti mnogo više Evrope. Oni koji ga, dodaje se, dobro poznaju kažu da mu je bilo izuzetno stalo da nova vlada bude izglasana do sjede kako bi mogao kao novi premijer predstavljati Hrvatsku na sednici Evropskog saveta.
Tu će se Plenković osećati kao kod kuće jer poznaje sve koji trenutno vode EU, a s mnogim evropskim političarima je i u prijateljskim odnosima, podseća zagrebački dnevnik.
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"