ZA HRVATE SVETAC, ZA SRBE ZLOČINAC: Ko je bio Alojzije Stepinac?
Uto, 14.02.2017. 18:13h → Ned, 01.10.2017. 0:00h
3
Najnovije tenzije i serije optužbi na relaciji Beograd-Zagreb izbile su upravo zbog nedavnog otkrivanja spomen-biste u Osjeku Alojziju Stepincu, o čijoj kanonizaciji su juče i danas raspravljale Srpska pravolsavna i Rimokatolička crkva u Novom Sadu.
Ko je bio Alojzije Stepinac? Zagrebački nadbiskup i kardinal Katoličke crkve u NDH za vreme Drugog svetskog rata, optuživan za progon i masovno pokatoličenje Srba. Za jedne svetac, za druge ratni zločinac. Ovo su ključne tačke njegove biografije.
Foto: Beta Ap
Dobrovoljac na Solunskom frontu
Stepinac je učestvovao u Prvom svetskom ratu na Italijanskom frontu i bio dobrovoljac na Solunskom frontu. Godine 1924. dobio je američku stipendiju za unverzitet Gregorijani u Rimu, a u decembru 1937. preuzima upravu Zagrebačke nadbiskupije. Kada je tražena saglasnost jugoslovenske vlade imenovanja Stepinca u nadbiskupa, kralj Aleksandar se složio znajući da je Stepinac bio dobrovoljac na Solunskom frontu, smatrajući da je to i izraz njegovog jugoslovenskog opredeljenja.
Foto: Profimedia
Blagoslovio Antu Pavelića i NDH
Od prvih dana zdušno je blagoslovio stvaranje "katoličke države", kako je često nazivao NDH. Na Uskrs 1941. objavio je formiranje NDH i tom prilikom blagoslovio ustaškog poglavnika Antu Pavelića. U pismu papi Piju XII iz 1943. navodi da je u NDH pokršteno oko 250.000 pravoslavnih Srba. Mnogi tvrde da je nadbiskup Stepinac bio potpuno svestan postojanja koncentracionog logora Jasenovac, ali se tome nije javno protivio.
Foto: printscreen YT
Uhapšen zbog saradnje sa ustašama
Prvi put je uhapšen 17. maja 1945. godine, a 18. septembra 1946. izveden je pred Vrhovni sud NR Hrvatske. Stepinac je optužen zbog saradnje s vrhom ustaške države, susreta s Pavelićem i drugim ustaškim časnicima, za pokrštavanje desetine hiljade Srba... Presudom iz 1946. osuđen je na kaznu zatvora s prisilnim radom u trajanju od 16 godina. Zbog lošeg zdravstvenog stanja vraćen je u Krašić gde je i umro.
Foto: AP
Beatifikovan 1998.
Papa Jovan Pavle II ga je 1998. proglasio "blaženikom" i beatifikovao u Mariji Bistrici kod Zagreba. Beatifikacija je treći od četiri koraka procesa kanonizacije, a o kanonizaciji završnu reč će dati Papa Franja nakon što Mešovita crkvena komisija završi sa radom.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore