Hrvatsko udruženje banaka upozorava korisnike mobilnog bankarstva da su relativno ležerni u pogledu sigurnosti na internetu.

Iz tog udruženja pozivaju korisnike da sigurnost na mobilnim uređajima podignu barem na nivo one na kompjuterima.

Istraživanje o stanju bezbednosti na internetu u Hrvatskoj pokazuje da se više od polovine ispitanih korisnika usluge mobilnog bankarstva ne smatra ugroženima na internetu, a skoro 60 odsto ih lozinke za internet usluge menja jednom godišnje ili ređe.

"To pokazuje da se građani osećaju relativno ležerno u pogledu izloženosti hakerskim napadima pri korišćenju mobilnih uređaja", ocenio je direktor HUB-a Zdenko Adrović, upozorivši kako taj podatak sve više dobija na važnosti zbog 'eksplozije' korišćenja usluga m-bankarstva.

profimedia0192762365.jpg
Foto: Profimedia

U Hrvatskoj uslugu e-bankarstva koristi 1,17 miliona građana, a 600.000 ih se služi i m-bankarstvom, što je za skoro 14 odsto više nego pre godinu dana.

HUB-ovo istraživanje provedeno je među 650 korisnika m-bankarstva, a pokazalo je da njih 56 odsto smatra da nisu ugroženi ili da su samo relativno izloženi napadima, a još 40 odsto njih o tome ne razmišlja ili ne zna dovoljno o tome. Posledično, 59 odsto ispitanika menja svoje lozinke jednom godišnje ili čak i nikad, a 34 odsto samo kada zaborave stare lozinke.

Iz HUB-a upozoravaju na deo istraživanja koji se odnosi na korišćenje "otvorenih" wi-fi mreža, jer te mreže kada je god moguće koristi 34 odsto ispitanika, pri čemu njih 3 odsto wi-fi mreže koristi i za m-bankarstvo, što je vrlo nesigurno.

Predsednik Odbora za sigurnost HUB-a Milan Parat kazao je da ove godine Hrvatska nije zabeležila značajniji hakerski napad na banke ili njihove klijente, ali da se beleži povećan broj specifičnih prevara lažnim poslovnim porukama usmerenih na kompnije.

"Građanima preporučujemo da m-bankarstvo ne koriste na wi-fi mrežama ili 'dekodiranim' uređajima, da koriste antivirusne programe te samo zvanične aplikacije za mobilne uređaju, čuvaju svoje lozinke i PIN-ove te budu oprezni ako otvaraju linkove iz SMS ili e-mail poruka", poručio je Parat.

"Koja je trenutno najsigurnija aplikacija dostupna svakom korisniku mobilnog telefona?”

Prema najnovijim istraživanjima, aplikacija koja vam može pružiti maksimalnu zaštitu tokom komunikacije preko vaših mobilnih telefona je Biocoded aplikacija. Potražnja za nekom aplikacijom koja će pružiti sigurnost i slobodu prilikom komunikacije je završena, jer su stručnjaci iz ove firme uspeli da naprave najveću moguću zaštitu vaših podataka.

Biocoded je aplikacija koja vam omogućava trenutno najviši mogući stupanj zaštite tokom komunikacije. Ova aplikacija poseduje dvostruki zaštitni protokol koji vam omogućava potpuno bezbednu komunikaciju. Biocoded aplikacija je proverena I odobrena od strane nezavisnih bezbednosnih agencija.

Dok koristite ovu aplikaciju vaše poruke i pozivi su enkriptovani, a najzanimljivija opcija u okviru Biocoded aplikacije su kriptovan “group chat” i vremenski ograničene samo-uništavajuće poruke. Praktično svi podaci koje pošaljete ili razmenite u okviru ove aplikacije su potpuno zaštićeni i niko im ne može pristupiti čak iako vam ukradu telefon ako imate podatke zaključane unutar ove aplikacije.

Edvard Snouden je preporučio Signal, kao aplikaciju koja nudi najveći stepen sigurnosti podataka. Međutim, pojavom Biocoded aplikacije, Signal je je dobio realnu konkurenciju i možda čak izgubio vodeću poziciju, jer Biocoded štiti vaše podatke bolje čak i od Signal aplikacije, što potvrđuje i činjenica da je sigurnostne sile nekih zemalja koriste za internu komunikaciju. Na taj način svaki korisnik ove aplikacije praktično ima najvišu moguću zaštitu podataka na svom telefonu I u komunikaciji preko interneta.

Aplikacija je dostupna na svim mobilnim uređajima (Android, iOS i Windows), a više informacija možete pogledati OVDE.

Kurir.rs/ Index.hr

Foto: Profimedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KURIR TV VESTI UŽIVO: Ekskluzivni izveštaj DB: Arkan pravio haos u Beogradu po nalogu crnogorske tajne službe!