(VIDEO) TEROR IZ DUBINA NA JADRANU: Napadi velikih belih ajkula nisu retki kao što se misli!
Bitno je znati da u Jadranskom moru ima i velikih belih ajkula, i to dvadesetak vrsta koje žive tu. Iako se ne vidimo često, oni su tu, imaju važnost za more i ekosistem. Štaviše, biolozi smatraju kako će se usled klimatskih promena na Jadranu promeniti bioraznolikost pa će se nastaniti još vrsta.
Otkako se vode službene statistike, morski psi u Jadranskom moru ubili su 11 kupača, od čega je na hrvatskom delu Jadrana stradalo devetoro ljudi. Statistike vodi organizacija Šark Riserč Institut, a prema njima, prvi napad morskog psa na plivača u Jadranu dogodio se u Trstu davne 1868. godine. Sledeći napadi zabeleženi su 1907. godine u kod Krka i oko Hvara.
Napad se desio i 1934. godine kod Kraljevice, a u leto 1955. godine zabeležena su dva smrtna slučaja u jednom ljetu - jedan kod Budve i jedan u moru ispred Opatije. U septembru 1961. godine ajkula je opet napala, i to iznova u Opatiji, gde je stradao student iz Beograda.
1966. godine napadnut je i jedan kupača iz Češke u moru kod Bakra. 1971. godine u Istri stradao je poljski turista koji je iskrvario nakon što mu je odgrizen deo noge,a zadnji smrtni slučaj zabeležen je 1974. godine u Lokvi Rogoznici kod Omiša, kada je stradao 21-godišnji nemački turista.
Otada je zabeležen još samo napad na slovenačkog ronioca Damjana Peseka kod Visa 2008. godine, koji je preživeo napad.
Kurir.rs/100posto.hr
Foto: Profimedia
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Nadali se krupnom ulovu, ali ne baš VELIKOJ BELOJ AJKULI!
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)