Slobodan Praljak, reditelj koji je postao glavni vođa bosanskohercegovačkih Hrvata u ratu na prostoru bivše Jugoslavije početkom 90-tih godina prošlog veka, osuđen je za zločine koji uključuju bombardiranje Mostara i zlostavljanje zarobljenika - ali hrvatski premijer Andrej Plenković proglasio je ovu presudu "dubokom moralnom nepravdom", a hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović "već sada skuplja glasove nacionalista za reizbor 2019. godine", pišu evropski mediji.

Ovo je prva izjava nekog čelnika vlade države iz EU koja podržava osuđenog ratnog zločinca, piše Gardijan.

plenkovic.jpg
Printscreen 

Austrijski dnevnik Standard (Der Standard) objavio je veliku analizu pod naslovom "Hrvatska desnica profitirala je od samoubistva ratnog zločinca Praljka", u kojoj opisuje kako su se u Mostaru i Zagrebu palili lampioni u čast ratnog zločinca Slobodana Praljka, koji se otrovao u haškoj sudnici pošto mu je potvrđena kazna zatvora od 20 godina. Po reakcijama hrvatskih nacionalista moglo bi se zaključiti da dotični nije ratni zločinac nego svetac, konstatuje list.

"Praljak je očito planirao svoje pretvaranje u ikonu" i računao je s tim da će njegovo samoubistvo imati političke posledice. Jedna od njih je to što hrvatska vlada odbija da prihvati presudu hercegovačkoj šestorki. Ističe se i da je premijer Andrej Plenković, inače "više umeren nego konzervativno-nacionalistički političar", počeo da govori o nepravednoj presudi i najavio "pravne i političke korake" iako i sam zna da ne može ništa učiniti. To je za Standard potvrdio i portparol Haškog suda, koji naglašava da su sve pravne mogućnosti iscrpljene.

kolinda.jpg
Printscreen YouTube 

"U Hrvatskoj se može čuti malo racionalnih glasova" oko presude hercegovačkoj šestorki, a među njima su bivši predsednik Ivo Josipović i bivša šefica diplomatije Vesna Pusić, navodi Standard i dodaje da su mnogo glasniji političari koje su od presude napravili veliko nacionalno pitanje, kao što je predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja "već sada skuplja glasove nacionalista za reizbor 2019. godine". Ona je Praljka hvalila i pre presude i protivno činjenicama izjavila da Hrvatska nije bila agresor u BiH. Tome se pridružio i Plenković, koji je suprotno istini izjavio da Srbija nije osuđena za udruženi zločinački pothvat u Hagu.

I poznati nemački nedeljnik Špigl (Der Spiegel) se zgražava nad činjenicom da "Hrvatska tuguje zbog jednog ratnog zločinca".

Gardijan se pozabavio i bezbednosnim propustima u haškoj sudnici zahvaljujući kojima se Praljak domogao otrova. Praljkovo samoubostvo, koje su preneli mediji širom sveta, izruguje se sudskim bezbednosnim procedurama. Sada Haški sud i holandska policija pokušavaju da utvrde kako je Praljak došao do flašice otrova i kako je moguće da nijedan čuvar nije bio dovoljno blizu Praljka da mu otme otrov iz ruku.

Na većini haških suđenja uz osuđene su stajali čuvari u plavim uniformama, ali uz Praljka nije stajao niko. I niko nije primetio flašicu u njegovim rukama.

Kurir.rs/Index.hr

Foto: EPA

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(KURIR TV) RATNI ZLOČINAC SALUTIRA SRPSKIM CARINICIMA I ULAZI SLOBODNO U SRBIJU