Za dve godine koliko se primjenjuje Zakon o stečaju potrošača u Hrvatskoj, u toj zemlji je pokrenuto 1.105 ličnih stečajeva pred savetovalištima Finansijske agencije (Fina), a dve trećine ili 67 odsto, završilo se neuspelim pregovorima u vansudskom postupku.

Prema podacima sa sajta Fine, od 1. januara 2016. do 2. januara ove godine, pokretanje vansudskog postupka zatražila su 1.102 građana Hrvatske i tri preduzetnika, odnosno osobe koje obavljaju samostalnu delatnost, a njihova dugovanja premašuju 729,35 miliona kuna (oko 98,1 miliona evra).

Uz zahtev za pokretanje postupka, dužnik mora da priloži i popis svoje imovine i neplaćene obaveze, a iz podataka Fine proizlazi da osobe koje su zatražile pokretanje postupka imaju ukupno 6.608 poverioca, a duguju im 729,35 miliona kuna, piše portal SEEbiz.

Najviše postupaka, više od polovine, pokrenuto je pred savetovalištem u Zagrebu, koji sa 602 predmeta u ukupnom broju ima udeo od 54 odsto, pokazuju podaci Fine.

Slede Osijek s 91 predmetom, Pula 72, Split 50, Rijeka, u kojoj je stečaj zatražilo 47 osoba, pokazuju podaci Fine.

Na Zagreb se odnosi i najveći deo prijavljenih nepodmirenih obaveza - više od 341,7 miliona kuna (oko 45,9 miliona evra) ili 46,8 odsto ukupno prijavljenih dospelih nepodmirenih obveza u svim postupcima.

Inače, Zakon o stečaju potrošača stupio je na snagu 1. januara 2016. godine u Hrvatskoj.

Da bi se postupak ličnog bankrotstva pokrenuo, osoba mora biti nesposobna najmanje 90 dana uzastopno da ispunjava jednu ili više dospelih novčanih obaveza u ukupnom iznosu većem od 30 hiljada kuna (oko 4.000 evra).

Stečaj može zatražiti i preduzetnik, pod uslovom da nema više od 20 poverilaca, da ne duguje više od 100 hiljada kuna (oko 13.000 evra), da nema obaveze iz radnih odnosa koje proizlaze iz obavljanja delatnosti, i da nije već pokrenuo predstečajni ili stečajni postupak.

Kurir.rs/Tanjug

Foto: Profimedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KURIR TV VESTI: ZORAN MARJANOVIĆ DOBIJA ALIBI? Evo ko će mu biti poslednji adut!