AUTOR IZLOŽBE O JASENOVCU ODGOVORIO NA KRITIKE: Niko u UN se nije ogradio od postavke
Glavni kustos izložbe o Jasenovcu postavljene u četvrtak u zgradi UN, izraelski istoričar Gideon Grajf, kaže da ta izložba ni po čemu nije sporna i da ne bi nijednu vladu trebalo da brine jer "ima samo dobre namere".
Grajf, koji je nemačkoj javnosti pre svega poznat kao veštak na prošlogodišnjem svedočenju jednom od čuvara u Aušvicu, ukazuje za Dojče vele da se ova izložba zasniva na istorijskim podacima, te da se tamo ne nalazi ništa što ne bi moglo biti potkrepljeno dokazima.
"Ja sam istoričar, a ne političar. I zato mislim da nijedna vlada ne bi trebalo da bude zabrinuta u vezi sa ovom izložbom, jer ona samo ima dobre namere", istakao je on, u komentaru na ocenu hrvatskih vlasti da je ova izloža kontroverzna.
U tekstu pod naslovom "Izložba razdora u zgradi UN", nemačka medijska kuća navodi da pitanje Jasenovca po ko zna koji put baca senku na hrvatsko-srpske odnose, a da je sada kamen spoticanja - jedna izložba u zgradi UN.
"I ponavljam: niko ne bi trebalo da strahuje od ove izložbe. Ovo je izložba posvećena žrtvama i sećanju na njih. Mi nemamo ništa protiv hrvatskog naroda. I uopšte mi je smešno da to moram i da kažem", ističe Grajf.
On je negirao tvrdnje hrvatskog Ministarstva spoljnih poslova da su se Ujedinjene nacije distancirale od izložbe i da su povučeni neki sporni sadržaji.
"To nije istina. Izložba je najnormalnije otvorena, ja sam održao predavanje na otvaranju. Da se UN distancirao, izložba ne bi bila ni otvorena. A što se tiče uklanjanja delova, ne verujem da se to dogodilo jer da je bilo tako, verovatno bi me kao glavnog kustosa o tome obavestili", rekao je on.
U komentaru na medijske navode da je na ovoj novoj izložbi, kao i na onoj koja je pre godinu dana postavljena u Nju Džersiju, određenu ulogu imao i režiser Emir Kusturica, izraelski istoričar kaže da su takvi navodi "potpuno besmisleni" i da Kusturica nije bio prisutan ni na jednoj od ove dve izložbe.
Govoreći o Jasenovcu, Grajf kaže da je taj logor u nekim aspektima bio gori od Aušvica, jer su načini na koji su ustaše ubijale u Jasenovcu i njegovim podlogorima bili primitivni i brutalni, do te mere da su čak i predstavnici nemačke vojske koji su posetili Jasenovac bili toliko šokirani onim što su tamo videli da su u Berlinu tražili hitnu intervenciju.
Grajf ukazuje da bi istorija i politika trebalo da budu odvojene i upozorava da je iskrivljivanje istorije - opasna stvar.
"I opasno je ono što neki ljudi pokušavaju da učine kad je u pitanju iskrivljivanje istorijskih činjenica vezanih za žrtve Jasenovca. Moramo biti vrlo oprezni", istakao je Grajf, zaključivši da je revizija istorije nemoguća jer "činjenice govore za sebe".
U četvrtak je u zgradi UN u Njujorku u sklopu događaja kojima se u 2018. podseća na Holokaust, a u organizaciji Misije Republike Srbije pri UN, otvorena izložba pod nazivom "Istina o Jasenovcu - pravo na sećanje" koja je podigla prašinu zbog optužbe Hrvatske da se radi o falsifikovanju istorije i zloupotrebi u političke svrhe, podseća DW.
Kurir.rs/Tanjug
Foto: Vikipedija
"VELIKA JE ČAST I ODGOVORNOST ŠTO SAM DANAS OVDE" Vučić u Azerbejdžanu: Pozivam sve velike sile da reše probleme u Ukrajini, na Bliskom istoku i svuda u svetu