HRVATSKA I CRNA GORA PONOVO ZARATILI ZBOG "JADRANA": Zapretili Crnogorcima da neće ući u EU dok ne vrate oteti jedrenjak!
Nakon što je hrvatska pevačica Vana pod pritiskom javnosti otkazala nastup povodom 85. rođendana najpoznatijeg broda Mornarice Vojske Crne Gore, ponovo su se podigle tenzije između zvanične Podgorice i Zagreba oko pitanja vlasništva najpoznatijeg školskog broda "Jadran".
Zagrebački Večernji list, u tekstu 'Crna Gora neće u EU dok ne vrati (brod) Jadran', piše pozivajući se na stav Evropske komisije "da nijedna država u EU neće moći da unese nerešena bilateralna pitanja".
Podseća se da Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova s Crnom Gorom traži aktivan pristup rešavanju svih otvorenih pitanja, uključujući i sukcesiju vojne imovine. To je, navodi se, posebno dobilo na važnosti nakon što je Evropska komisija jasno rekla da nijedna država neće moći da u EU unese nerešena bilateralna pitanja sa susedima.
"Hrvatska i Crna Gora su, dakle, pred zaoštravanjem odnosa, a povod je nerešeni spor oko vraćanja velikog školskog jedrenjaka "Jadran", od kojeg hrvatska državna administracija ne odustaje", piše Večernji.
Pritisak na Crnu Goru se pojačava piše list. "Jedrenjak Jadran je krajem 1990. uplovio u Boku kotorsku na remont i tako ostao u Crnoj Gori, premda mu je matična luka bila Split i ratna luka Lora. Nakon toliko godina, od sve flote koja je završila u Crnoj Gori, RH potražuje samo taj jedrenjak", podseća list.
Konstatuju i da Crnogorci nisu organizovali proslavu 85. rođendana Jadrana i pozvali hrvatsku pevačicu Vanu da ulepša proslavu, spor oko broda i dalje bi bio izvan očiju javnosti. Dodaju i da je Vana otkazala nastup u Crnoj Gori nakon što je u hrvatskim mediima podignuta bura, koja je protumačena kao "vrhunac bezobrazluka" da Vana peva u čast "otetog jedrenjaka".
Podsećaju i da je baš pre leta iz MORH pokrenuta nova međudržavna prepiska između Hrvatske i Crne Gore, te da je ministar obrane Damir Krstičević svom kolegi Predragu Boškoviću uputio tri pisma u kojima objašnjava definitivni stav da jedrenjak "Jadran" treba da bude vraćen Hrvatskoj.
Krstičević je rekao da će Hrvatska ostati nepopustljiva, ali da je u duhu dobrosusedskih odnosa Hrvatska spremna na kompromis da školski brod Jadran ostane na raspolaganju i crnogorskim oficirima za obuku i školovanje, ali tek pošto on bude vraćen u Split i pošto se na njemu bude zaviorila hrvatska zastava.
Sa druge strane, podgorički Dan piše da uprkos zvanično dobrim odnosima Zagreba i Podgorice koji su kulminirali hrvatskom podrškom za pristup Crne Gore NATO, hrvatska strana godinama plasira informacije o "otimanju" broda koji je izgrađen 1933. godine u Hamburgu i čiji je pokrovitelj bio kralj Jugoslavije Petar Drugi Karađorđević.
Hrvatska, navodi se, tvrdi da je jedrenjak "otet" ratne 1991. iz splitske luke Lora, a sa više -manje intenziteta podgrejavaju zahteve za vraćanje broda čiji je ratni raspored tokom bivše SFRJ uglavnom bio u Tivtu gde su u vojnopomorskom Arsenalu obavljeni svi njegovi remonti.
"Za crnogorsku mornaricu i Vojsku Crne Gore stvari su jasne školski brod "Jadran" je deo crnogorske flote i služi za obuku pomorskog kadra", rekao je nedavno komandant Mornarice Vojske Crne Gore, kapetan bojnog broda, Vesko Tomanović.
Kurir.rs/Tanjug
Foto
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića