Snažni zemljotres, koji je prošle sedmice pogodio centralni deo Hrvatske, uzrokovao je pomeranje Siska prema Istoku za 10, a Petrinje između 15 do 20 centimetara.

Zagrebački Jutarnji list piše da je, prema proračunu na osnovu satelitskih snimaka Evropske svemirske agencije, najrazorniji petrinjski potres prouzrokovao pomeranje tla s amplitudom od čak 70 centimetara.

Najveći pomak, navodi se, zabeležen je u šumskom području okruženom mestima Slana, Glinska Poljana i Gora.

Na zapadnom delu raseda tlo se podiglo 40 centimetara, a pokraj grada Petrinje spustilo za 30 centimetara.

“Sisak se pomerio u puno manjem intenzitetu nego Petrinja. Preliminarno, Sisak se pomerio 10, a Petrinja između 15 i 20 centimetara”, rekao je za Jutarnji list dr. Marin Govorčin s Geodetskog fakulteta u Zagrebu.

Interdisciplinarni tim naučnika i dalje obilazi teren kako bi odgovorio na brojna pitanja, kaže Govorčin i dodaje da zasad nisu otkrili efekt prvog reda kao što je pucanje raseda na površini.

“Ako nađemo neke površinske manifestacije pucnja raseda, možemo proceniti gde je tačno rased, kakav je bio pomak po njemu, kao i kolika je dužina raseda koji je pukao”, kaže seizmolog dr. Josip Stipčević, docent na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.

Prema juče objavljenom Izveštaju Hrvatskog geodetskog instituta potres u Hrvatskoj se dogodio na rasedu koji se otprilike pruža u smeru severozapad-jugoistok i prolazi Pokupljem u blizini Petrinje i Gline.

Taj rased je granični između dva vrlo različita tektonska bloka, Dinarida i Panonskog bazena.

Kurir.rs/Tanjug