Atrakcija za brojne postioce Tisnog bio je ovog vikenda jedan modrulj koji je zalutao u uvalu i plivao plićakom.

"Eno ga, od jutros je tamo. Izgleda da se nikoga ne boji, a ljudi su pokušali da ga odvuku na otvoreno more ali bezuspešno. Puno je tamo sveta, pa ne znam da li se izbezumio i izgubio orjentaciju" pita se čitatelj, a brojni domaći i gosti su snimili ovaj događaj.

"Ceo dan je tamo. Vrti se u 20 kvadrata i ne izgleda zdrav. Zapravo, izgleda ošamućeno. Ima sigurno metar i po, a pokušali su da mu bace ostatke od ribe iz obližnjeg restorana, ali nije ništa jeo" ispričao je Milan Colić iz ronilačkog centra Tramonto u Tisnom, koji je i napravio snimak.


Inače, modrulj je vrsta morskog psa koja najviše vremena provodi na otvorenom moru, posebno na južnom Jadranu. Upravo stoga se retko viđa u blizini obale.

Modrulji mogu biti dugački i do pet metara, a jedna su 29 vrsta morskih pasa koji žive u Jadranskom moru. Ljude retko napadaju, ali se smatraju potencijalno opasnim morskim psima.

U Jadranu modrulj spada u ugrožene vrste.

"Iako su njihova mrestilišta u otvorenim vodama, opšte je poznato da ženke ulaze u plitke vode kako bi se kotile, što se odvija najčešće u proleće ili leto - ispričao je za Morski HR morski biolog i patobiolog Andrej Gajić.

Neophodno je demantovati izjave pojedinih medija da se radi o “najopasnijoj” vrsti koju susrećemo u Jadranu, što ne samo da stvara pogrešnu sliku, već i širi dobrim delom neosnovan strah u široj javnosti. Jasno, modrulj jeste potencijalno opasna vrsta, ali treba istaći da je u poslednjih 100 godina u svetu poznato manje od deset neprovociranih napada (ISAF), a svega jedan u Mediteranu iz avgusta 1986. u Lionskom zalivu koji se može prepisati modrulju

Modrulj je izuzetno radoznala vrsta morskog psa, neretko tokom ronjenja kruže oko ronioca, kojeg ponekad i dodiruju vrhom usta.

Kurir.rs / Morski.hr. Foto: Youtube prtscr / Morski HR