Mera - Ja biram Hrvatsku je trebalo da podstakne useljavanje, a prema rezultatima koji su poslednjih dana objavljeni u medijima, jedino što je uspela jeste da postane predmet ismevanja. Niko od iseljenika nije uzeo podsticaj.

Odnosno, nijedan Hrvat nije odlučio da se vrati u domovinu zbog činjenice da bi preko državnih fondova mogao dobiti i do 200.000 kuna za samozapošljavanje.

Mera je na snazi od 1. januara 2022. godine. Hrvatske medije je zanimalo koliko se Hrvata iselilo iz Hrvatske od datuma uvođenja te mere, pa su pitali Ured dobrodošlice. Rekli su da nemaju tu informaciju.

Zatim smo se obratili Ministarstvu unutrašnjih poslova. Oni znaju.

"Povodom Vašeg upita, obavještavamo Vas da je 2022. godine, zaključno sa 25. aprilom, 5.641 hrvatski državljanin odjavio prebivalište zbog preseljenja u inozemstvo, dok je 2.667 hrvatskih državljana prijavilo prebivalište u Hrvatskoj nakon doseljenja iz inozemstva", navodi Ministarstvo.

Tako je, nakon uvođenja vladine mjere usmjerene na povratak iseljenika, više Hrvata emigriralo iz zemlje nego doselilo.

Ovu meru su stoga neki Hrvati koristili za unutrašnje migracije. Namenjena je nezaposlenima koji osnivaju privredni subjekt.

„Napominjemo da je korištenje mere Mobilnost rada – biram Hrvatsku namijenjeno poslodavcima koji su registrirali privredni subjekt uz korištenje mere Podrška samozapošljavanju. Mera podrške samozapošljavanju namenjena je nezaposlenim osobama koje su se odlučile otvoriti novi poslovni subjekt u Hrvatskoj", navode u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje.

Dakle, prvi korak i neophodan preduslov za korišćenje mere Mobilnost radne snage – biram Hrvatsku je podnošenje zahteva za dodelu podrške za samozapošljavanje prema trenutno važećim uslovima mere. Nakon dostavljanja dokaza o obavljanju samostalne delatnosti (registracija privrednog subjekta, prijava na puno radno vreme u HZMO), zaključuje se ugovor o dodeli podrške u svrhu samozapošljavanja“, dodaju iz Zavoda.

Kurir.rs/Index.hr