SUĐENJE SPC U ZAGREBU BAŠ NA NIKOLJDAN NIJE SLUČAJNO I IMA JASAN CILJ! Verski analičar o opasnosti stečaja nad Crkvom u Hrvatskoj
Srpska pravoslavna crkva je posle višegodišnjeg suđenja izgubila parnicu u Hrvatskoj.
Rezidencija mitropolita zagrebačkih, sa muzejskom postavkom i bibliotekom je tokom ratnih zbivanja devedesetih godina prošlog veka minama srušena i šteta nije nadoknađena. Sada je presuđeno da crkva državi Hrvatskoj mora da nadoknadi sudske troškove u iznosu od 100.000 evra.
Pojedini mediji u Srbiji su objavili da je Trgovački sud u Zagrebu za 19. decembar zakazao ročište na kojem će se odlučivati o predlogu otvaranja stečaja nad SPC u Hrvatskoj, eparhijom zagrebačko-ljubljanskom, a mitropolitu Kirilu Bojoviću da dostavi popis imovine i obaveza eparhije. O ovom slučaju govorio je u emisiji Puls Srbije Draško Đenović, verski analitičar.
- Ovo je čisto političko pitanje. Jasno je da Srpska pravoslavna crkva kao ni jedna druga zajednica ne može da ode u stečaj. Moramo da pogledamo trenutak kada je ta vest plasirana, a ona se nekako poklapa sa proterivanjem bivšeg diplomate koji se bavio određenim špijunskim delatnostima u našoj zemlji. To je neka vrsta pritiska na Srbiju I Srpsku Pravoslavnu Crkvu koja jeste centar srpskog življa Hrvatskoj. Što se tiče presude ona nije pravosnažna. Nisam pravnik, ali koliko sam upoznat, tek po konačnoj odluci i pravosnažnosti može se govoriti o plaćanjima dažbina - rekao je Đenović.
Ocenio je da zakazivanje ročišta na pravoslavni praznik Svetog Nikole nije slučajnost.
- Datum kad je zakazano suđenje jeste Nikoljda. versko praznik koji veliki broj Srba slavi. Mi svi znamo da za Svetog Nikolu pola Srba slavi, a pola ide na slavu. Mislim da ni to nije tako slučajno već pokazuje zapravo odnos koji oni imaju prema SPC. Žele da pokažu da su nadmoćni i žele da izvrše pritisak. Da se razumemo Srpska pravoslavna crkva može da plati taj iznos od 100.000 evra. To nie sporno. Kad kažem SPC mislim u ovom slučaju na mitropoliju Zagrebačko- Ljubljansku - rekao je Đenović i dodao:
- Ona ima značajna sredstva iz republike Hrvatske, ali ujedno i sredstva iz srpskog budžeta. Ovde nije stvar u 100.000 evra već u principu i nepravdi koja se čini jednoj manjinskoj crkvi. Šta bi bilo kada bi neko minirao određeni verski objekat u Beogradu. Znamo da bi svi živi bili na nogama. Na kraju krajeva setmo se kada je bio napad na beogradsku džamiju da su naše vlasti odgovorno postupile, kao i kada je paljena džamija u Nišu.
Kurir.rs
Bonus video:
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela