Slušaj vest

Roditelji koji su uhapšeni kada su tela njihove dve bebe pronađena zakopana u dvorištu kuće u selu Ljubelj Kalnički šokirao je Hrvatsku Kako su preneli tamošnji mediji, roditelji dece su navodno bili pripadnici verske sekte, a kako kažu, radi se o Mesijanskim Jevrejima.

Ko su Mesijanski Jevreji?

Mesijanski Jevreji predstavljaju jedinstveni verski pokret koji kombinuje elemente judaizma i hrišćanstva.

Nastali su tokom 1960-ih godina u Sjedinjenim Američkim Državama, a danas okupljaju oko 350.000 pripadnika, od kojih dve trećine živi upravo u SAD. Iako tvrde da pripadaju jevrejskoj tradiciji, njihova verovanja i praksa su specifični i često izazivaju polemike.

jevreji.jpg
Pečat Jerusalima ujedno i simbol Mesijanskih Jevreja Foto: Shutterstock

Osnovna verovanja

Pripadnici ovog pokreta smatraju se Jevrejima, ali za razliku od tradicionalnih Jevreja, veruju da je Isus Hristos (poznat kao Ješua)Mesija, Božji sin i Spasitelj. Ovo verovanje ih približava hrišćanstvu, dok istovremeno nastoje da očuvaju jevrejske običaje i tradicije.

Mesijanski Jevreji prihvataju Novi zavet kao deo svog Svetog pisma, uz Tanah, odnosno hebrejsku Bibliju. Njihova teologija često uključuje tumačenja koja su karakteristična za hrišćanstvo, ali su integrisana u jevrejski kontekst.

Verske prakse i običaji

Pripadnici mesijanskog judaizma zadržavaju mnoge tradicionalne jevrejske obrede.

Slave jevrejske praznike poput Pashe, Sukota i Hanuke, pridržavaju se šabata kao svetog dana odmora i poštuju košer pravila u ishrani.

Bogosluženja se održavaju u mesijanskim sinagogama, gde se koriste jevrejski obredni predmeti, a često se uključuju muzika i ples kao deo molitve.

Tokom obreda koriste se hebrejski jezik i tradicionalne molitve, dok bogosluženje vodi mesijanski rabin. Ovaj spoj elemenata judaizma i hrišćanstva čini njihova okupljanja specifičnim i prepoznatljivim.

shutterstock_2245946941.jpg
Biblija, sveta knjiga hrišćanstva Foto: Shutterstock

Simbolika

Jedan od najvažnijih simbola ovog pokreta je mesijanski pečat Jerusalima.

Ovaj simbol kombinuje tradicionalne jevrejske i hrišćanske elemente - menoru, ribu (simbol hrišćanstva) i Davidovu zvezdu.

Pored toga, koriste se i drugi simboli, poput krsta unutar Davidove zvezde, koji simbolizuje njihovu veru u Ješuu kao Mesiju.

Kontroverze i odnosi s drugim religijama

Mesijanski Jevreji su često predmet kritika i nerazumevanja, kako unutar jevrejskih zajednica, tako i među hrišćanima.

Tradicionalne jevrejske zajednice odbacuju njihovo pravo da se nazivaju Jevrejima, ističući da vera u Isusa Hrista kao Mesiju predstavlja osnovnu razliku koja ih svrstava izvan judaizma.

S druge strane, mnogi hrišćani ih vide kao pripadnike svoje religije, ali smatraju da mesijanski Jevreji nepotrebno zadržavaju jevrejske obrede i običaje.

Zbog toga, ovaj pokret često balansira između dve velike religije, pokušavajući da spoji ono što je u osnovi nespojivo.

biblija.jpg
Krst i menora, simboli hrišćanstva i judaizma Foto: Shutterstock

Širenje i uticaj

Iako je pokret najzastupljeniji u Sjedinjenim Državama, Mesijanski Jevreji imaju svoje zajednice širom sveta, uključujući Izrael, gde se suočavaju s dodatnim izazovima.

U Izraelu, mnoge jevrejske organizacije i verske vlasti aktivno se protive njihovom delovanju, smatrajući ih verskim otpadnicima.

Mesijanski judaizam ostaje kontroverzan i složen fenomen koji izaziva različite reakcije.

Njihova specifična kombinacija judaizma i hrišćanstva, uz zadržavanje jevrejskih tradicija, ali i prihvatanje Isusa kao Mesije, čini ih unikatnim verskim pokretom.

Iako se suočavaju s otporom i nerazumevanjem, Mesijanski Jevreji nastavljaju da deluju kao svojevrsni most između dve velike svetske religije, pokušavajući da pomire razlike i pronađu zajednički jezik.

(Kurir.rs/V.M.)