Slušaj vest

Novigrad u Hrvatskoj je jutros pogodila snažna pijavica. Neposredno pre 7 sati, vetar je iščupao drveće i odnosio crepove s krovova.

Prema informacijama koje donosi HRT, ulice su prekrivene srušenim stablima. Trenutno se čiste saobraćajnice i sanira šteta uzrokovana olujnim nevremenom.

Srećom, nema povređenih osoba.

Damir Anzulović, direktor Kanalizacije u Novigradu, ističe da je velika sreća što pijavica nije prošla kroz gradsku luku, jer bi to rezultiralo katastrofalnim posledicama.

Antena Zadar piše kako se pijavica iznad mora nedaleko od obale formirala oko 6:45 časova. Iako je delom tutnjala gradom, navode kako se srećom ipak zadržala iznad mora.

Pijavice koje s mora dolaze na obalu nisu tipične. Inače, za veći deo obale za danas je upaljen crveni meteoalarm koji upozorava na izuzetno opasno vreme.

Pijavice predstavljaju jednu od najimpresivnijih meteoroloških pojava koje možemo videti na Jadranu.

novigrad.jpg
Novigrad, Hrvatska Foto: Google Maps

Radi se o fenomenu koji se često pogrešno poistovećuje s tornadima, iako postoje značajne razlike između ovih dveju pojava.

Pijavice su atmosferski vrtlozi manjeg opsega koji se formiraju ispod olujnih kumulonimbusa u uslovima izrazito nestabilne atmosfere.

Njihov nastanak uslovljen je složenom kombinacijom meteoroloških faktora, pri čemu ključnu ulogu igra razlika u vazdušnom pritisku  i pojava jakog vrtloga.

Posebno su česte u situacijama kada hladni vazduh prodire nad toplu morsku površinu, što dodatno pojačava nestabilnost atmosfere.

Opseg pijavica najčešće se kreće između 20 i 100 metara.

Mogu doseći brzine vetra i preko 80 km/h.

Sastoje se od vodenih kapljica (vodene pijavice) ili prašine i peska (kopnene pijavice).

Karakteriše ih nepredvidivo, zmijoliko kretanje.

Traju relativno kratko, od nekoliko minuta do maksimalno sat vremena.

Na Jadranskom moru pijavice nisu neuobičajena pojava, posebno u području između Dubrovnika i Visa. Međutim, mogu se pojaviti duž cele hrvatske obale. Njihova učestalost varira u zavisnosti od lokalnih meteoroloških uslova i karakteristikama terena.

Iako se pijavice često opisuju kao slabi tornadi, postoje značajne razlike između ovih atmosferskih pojava.

Tornadi su uglavnom veći i jači od pijavica.

Tornadi u pravilu traju duže od pijavica. Tornadi su često povezani s mezociklonama (većim, organizovanijim olujama).

Pijavice najčešće nastaju kao samostalni, manji vrtlozi u interakciji s konvektivnim oblakom.

Iako su pijavice manje opasne od tornada, i dalje predstavljaju značajan rizik, posebno za manja plovila na moru, a kada se pojave nad kopnom mogu uzrokovati materijalnu štetu, kao i za aktivnosti na otvorenom u obalnom području.

(Kurir.rs/Večernji.hr/HRT/Antena Zadar/Preneo: V.M.)