MAKEDONSKI MINISTAR: Grčka neka ukloni ekonomske migrante sa granice, mi dižemo žicu
Kako prenose makedonski mediji, Poposki je izjavio i da je "grčka Vlada izrazila spremnost da ukloni ekonomske migrante iz međugraničnog prostora sa Makedonijom bez upotrebe sile".
"Ono što smo čuli u komunikaciji sa grčkim vlastima potvrdio je danas i ambasador Grčke, koji je (na sastanku) rekao da Grčka preduzima mere za njihovo odstranjivanje, bez upotrebe sile. Mi očekujemo da to bude urađeno od strane grčkih vlasti budući da se radi o njihovoj odgovornosti”, kazao je Poposki.
Poposki je rekao i da Makedonija ima nedvosmislenu odluku da upotrebi sve neophodne resurse za obezbeđivanje bezbednosti zemlje, što uključuje i mogućnost za postavljanje žičane ograde u regionu Đevđelije na granici sa Grčkom, za šta su već izvršene sve pripreme.
“Cilj je da ne dozvolimo nekontrolisane prelaske, da usmerimo migrante na ona mesta gde naše institucije mogu da izvrše registraciju, da ih identifikuju i da donesu odluku da li imaju mogućnost da uđu u Makedoniju. Nijedna opcija nije isključena i ostavljamo da stručne službe na terenu procene u kom momentu, u kolikom obimu i kakav tip mera će biti sproveden”, kazao je Poposki.
Makedonija od 18. novembra, nakon zvaničnog obaveštenja Slovenije da više neće primati migrante koji dolaze iz zemalja koje nisu zahvaćene ratnim sukobima, na graničnom prelazu kod Đevđelije propušta samo izbeglice iz Sirije, Iraka i Avganistana, dok se ostali vraćaju natrag u Grčku, gde se kod mesta Idomeni nalazi prihvatni centar u kome se nalazi oko 2.000 ljudi iz Bangladeša, Irana, Maroka i drugih zemalja.
Ispred prelaza Bogorodica kod Đevđelije bez prestanka protestuje oko 300 izbeglica kojima se ne dozvoljava prolazak, a najmanje pet izbeglica- migranata, kojima nije dozvoljen ulazak u Makedoniju danas je pred policijom i medijima zašilo usta u znak protesta.
U nedelju je bilo pokušaja samoubistva vešanjem, a svi oni traže da nastave put ka razvijenim zemljama EU. U isto vreme izbeglice iz Sirije, Iraka i Avganistana granicu sa Grčkom prelaze bez većih zadržavanja, a iz Đevđelije vozom, autobusima i taksi vozilima nastavljaju svoj put prema graničnom prelazu sa Srbijom Tabanovce–Preševo.
Iste mere, da od 18.novembra ne prima takozvane ekonomske migrante, uvela je i Srbija, u koju takođe mogu da uđu samo izbeglice iz ratom zahvaćenih područja. Prema navodima makedonskih medija oko 300 ekonomskih migranata, kojima prethodnih dana nije bio dozvoljen ulazak u Srbiju, tokom današnjeg dana vraćeno je u Đevđeliju, tako da u prihvatnom centru Tabanovcu kod granice sa Srbijom trenutno nema većeg broja izbeglica koje su od pre pet dana svrstane u kategoriju ekonomskih migranata.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana