Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov je odlukom o prekidu postupaka protiv političara neke abolirao po više puta, a rekorder je visoki funkcioner vladajuće VMRO DPMNE i bivši ministar za saobraćaj Mile Jankievski koji je aboliran 16 puta.

Televizija Telma je objavila da za Janakievskim sledi visoka funkcionerka vladajuće stranke i bivša ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankulovska, za koju je predsednik države potpisao 11 pomilovanja. Lidera VMRO DPMNE i bivšeg premijera Nikolu Gruevskog, Ivanov je abolirao pet puta za pet različitih dela povezanih s prisluškivanim razgovorima, dok je bivši šef uprave za bezbednost i kotrašpijunažu, najbliži saradnik Gruevskog, Sašo Mijalkov, aboliran šest puta.

Predsednik Makedonije je abolirao i predsednika makedonske skupštine Trajka Veljanovskog, protiv kojeg je, zajedno s Gordanom Jankulovskom, Specijalno tužilaštvo za prisluškivane razgovore pokrenulo jedan slučaj. Generalni sekretar Vlade Makedonije Kiril Božinovski pomilovan je četiri puta, dok je njegov prethodnik na tom mestu i bliski saradnik Gruevskog Martin Protoger amnestiran pet puta. Na listi 56 aboliranih i pomilovanih makedonskih poltičara i njihovih saradnika, koja je objavljena u Službenom glasniku, nalaze se i lider opozicionog Socijademokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zoran Zaev za dva slučaja i bivši šef kontraobaveštajne službe Zoran Veruševski, za kojeg VMRO DPMNE tvrdi da je Zaevu dostavio prisluškivane razgovore.

Među onima koje je abolirao Ivanov našao se i bivši lider SDSM-a i predsedik države Branko Crvenkovski, ali i tužioci Specijalnog tužilaštva za prisluškivane razgovore Fatime Fetai, Lile Stefanova i Gavril Bubevski, protiv kojih su neimenovani građani podneli krivične prijave. Ivanov je juče doneo odluku o obustavljanju svih postupaka koji se vode protiv političara vlasti i opozicije, obvjašnjavajući da to radi u interesu države i nacije, kako bi se stavi kraj na političku krizu koja traje dve godine. Odluku je oštro kritikovao lider najveće opozicione stranke SDSM Zaev, ocenjujući da je Ivanov time izvršio državni udar.

Zabrinutost zbog odluke Ivanova izrazili su EU i ambasada SAD, a lider najveće stranke Albanaca u Makedoniji Ali Ahmeti je ocenio da je ishitrena i zatražio od Ivanova da je povuče. Opozicija predvođena SDSM danas je u parlamentu podnela zahtev za opziv predsednika države zbog odluke o opštoj aboliciji političara. U SDSM-u tvrde da postoji ustavna mogućnost da se Skupština, koja je raspuštena zbog izbora, ponovo sastane, dok iz parlamenta kažu da je to moguće samo u slučaju rata ili elementarne nepogode. Zbog odluke Ivanova sinoć su održani protesti građanskih organizacija i opozicije, a za večeras su nanajvljeni novi.