MAKEDONIJA U NEDELJU BIRA SVOJU BUDUĆNOST: U ponoć na snagu stupa izborna tišina
U Makedoniji se u nedelju održavaju vanredni parlamentarni izbori na kojima pravo glasa ima 1.784.416 građana, od kojih je 230.122 na posebnom spisku, jer se smatra da su na privremenom radu u inostranstvu.
Danas je poslednji dan kampanje za makedonske političke partije, a od ponoći na snagu stupa predizborna tišina.
Vanredni parlamentarni izbori u Makedoniji su rezultat Sporazuma, koji su predstavnici najvećih političkih partija potpisali u Pržinu, uz posredovanje Evropske unije. Izbori su, prema tom sporazumu najpre trebalo da budu održani 24. aprila, ali su pomereni za 5. jun, kada vladajuća VMRO-DPMNE bila jedina koja je podnela izbornu listu, pa su izbori ponovo odloženi. Najnoviji datum održavanja izbora četiri najveće partije dogovorile su 31. avgusta.
Vanredni parlamentarni izbori bi trebalo da izvedu zemlju iz dvogodišnje političke krize. Ključni igrači predstojećih izbora u Makedoniji su lider vladajuće VMRO-DPMNE Nikola Gruevski, koji pretenduje da se vrati na vlast i njegov rival Zoran Zaev, koji predvodi Socijaldemokratski savez Mekedonije.
Gruevski je po obrazovanju ekonomista i potiče iz srednje klase nekadašnje SFRJ. Ovaj 46-godišnji bivši bokser nekada je smatran "previše levo" nastrojenim političarom, ali je tokom 10 godina njegove vladavine ta slika potpuno promenjena i Gruevskog danas vide kao diktatora i nacionalistu. Ova promena je posebno izražena nakon 2008. kada je Makedonija ostala je pred vratima NATO, nakon što je Grčka stavila veto zbog spora oko imena ove države.
Zaev je predsednik SDSM i istovremeno već treći mandat gradonačelnik Strumice. Na čelu SDSM je od 2013. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Skoplju 1997, gde je završio i posdiplomske studije.
Poslednjih nekoliko izbora je bilo problematično jer je opozicija optuživala vlast za krađu glasova, a politička previranja su pogoršana u januaru 2015. kada je opoziciona Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) obelodanila nelegalno prisluškivanje hiljada ljudi, uključujući i lidera opozicije, novinara i crkvenih zvaničnika.Posle toga su usledili višenedeljni opozicioni protesti protiv vlade Nikole Gruevskog, koji je na vlasti bio od 2006.Gruevski je potom podneo ostavku i otvorio mogućnost održavanja vanrednih parlamentarnih izbora.
"PONOSAN NA SRBIJU I NJENE USPEHE, ČESTITAM GRAĐANIMA!" Vučić podelio snimak novog auto-puta između Kruševca i Vrnjačke Banje (VIDEO)