Vladajuća koalicija u Makedoniji mogla bi da zapadne u krizu zbog Zakona o jeziku, koji predviđa uvođenje albanskog jezika kao drugog zvaničnog u toj državi, na koji je inače najuticajnija opoziciona VMRO-DPMNE podnela više od 35.000 amandmana.

Premijer i lider SDSM Zoran Zaev negirao je da su predstavnici te stranke protiv donošenja tog zakona.

Predsednik parlamenta Taljat Džaferi, naime, izjavio je ranije danas da su i pojedini poslanici SDSM protiv zakona kojim bi se albanski uveo kao drugi zvanični jezik u Makedoniji.

Džaferi je rekao da je dao još nedelju dana političkim strankama da se usaglase oko usvajanja pomenutog zakona, te da bez tog usaglašavanja proces usvajanja neće moći da bude nastavljen.

On je rekao da mu još preostaje da sazove sednicu na kojoj bi bez rasprave i izjašnjavanja o opozicionim amandmanima odmah glasalo za ili protiv pomenutog zakona.

Tako se, kako prenose makedonski mediji, opozicija našla između Zaeva i Džaferija.

Džaferi optužuje SDSM da su i njihovi poslanici protiv Zakona o jeziku, a Zaev to energično odbacuje kao netačno i tvrdi da u toj stranci takvih nema.

Najuticajnija opoziciona VMRO-DPMNE je podnela više od 35.000 amandmana na Zakon o jeziku, a rasprava o njima bi blokirala rad parlamenta.

Zaev tvrdi i da parlamentarna većina nije ugrožena, te da je jučerašnja sednica otkazana jer nije bilo kvoruma.

Inače, parlamentarna opozicija se žestoko protivi usvajanju Zakona o jeziku, koji je deo "tiranske platforme", koja je sačinjena uz podršku albanskog premijera Edija Rame u Tirani, neposredno nakon parlamentarnih izbora u Makedoniji.

Prihvatanje "tiranske platforme" bio je uslov za formiranje nove makedonske vlade.

Kurir.rs/Tanjug

Foto: Sloboden pecat

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(KURIR TV) DEFINITIVNO REŠENJE ZA MAKEDONIJU? Od ovih 6 predloga jedno će biti ime susedne države!