Uspešnost ovog referenduma od velike ja važnosti za Makedoniju, jer od toga zavisi primena grčko-makedonskog sporazuma o novom imenu Makedonije, a od primene tog sporazuma i dobijanje datuma za početak pregovor o priključenju EU i članstva u NATO

SKOPLJE - Makedonski premijer i lider SDSM objavio je sinoć da bi pitanje na referendumu koji bi trebalo da se na jesen održi u toj zemlji moglo da glasi "Da li ste za članstvo u EU i NATO, uz prihvatanje Sporazuma Republike Makedonije i Republike Grčke"?

MIA prenosi da je Zaev rekao da je ovo pitanje kao moguća varijanta razmatrano tokom četvoročasovnog sastanka lidera stranaka održanog u Klubu poslanika.

"Svi mi koji smo ostali na liderskom sastanku smo za uspešan referendum (o sporazumu o imenu sa Grčkom), a odnos koji je (lider VMRO-DPMNE Hristijan) Mickoski demonstrirao u ime VMRO-DPMNE je neozbiljan, neodgovoran i vređa sve političke subjekte i građane Makedonije", izjavio je Zaev.

MIA prenosi da je Zaev to kazao po okončanju liderskog sastanka koji je on sazvao u Klubu poslanika Navodi se da je Zaev saopštio da je za danas u podne zakazan još jedan liderski sastanak u manjem sastavu.

Makedonski premijer je dodao da će na tom sastanku Mickoski moći da se izjasni dali je za NATO i EU, kao i da li je za to da građani odlučuju o budućnosti Makedonije.

"Ako je Mickoski za NATO i EU trebalo je da sedi tu sa svim liderima i da donosi odluke za budućnost države, ali on je odlučio da pobegne od ovog istorijski najvažnijeg pitanja makedonske budućnosti", poručio je Zaev.

Mickoski je napustio je skup u Klubu poslanika nakon jednog sata.

MIA prenosi da je Mickoski kao razlog napuštanja sastanka naveo to što mu nije bio jasan koncept po kojem njemu ne prisustvuju predstavnici svih parlamentarnih stranaka.

Mickoski je naveo da je od Zaeva zatražio da najkasnije do ponedeljka organizuje liderski sastanak u formi u kojoj je ranije održavan, uz prisustvo lidera cetiri najveće stranke u Makedoniji SDSM, DUI, VMRO-DPMNE i najveće opozicione partije Albanaca.

Zaev se sastao sa predsavnicima parlamentarnim stranaka, koji imaju više od jednog poslanika u Sobranju, sa ciljem prevazilaženja razlika u pripremi predstojećeg referenduma o potvrđivanju sporazuma sa Grčkom o novom imenu te bivše jugoslovenske republike.

Makedonski premijer je, prema skopskim medijima, ovaj sastanak sazvao jer je opoziciona VMRO-DPMNE blokirala proces izbora članova Državne izborne komisije (DIK), koja treba da organizuje referendum o sporazumu o imenu sa Grčkom.

Uspešnost ovog referenduma od velike ja važnosti za Makedoniju, jer od toga zavisi primena grčko-makedonskog sporazuma o novom imenu Makedonije, a od primene tog sporazuma i dobijanje datuma za početak pregovor o priključenju EU i članstva u NATO.

Analitičari smatraju da je Zaevu najvažnije da ubedi lidera VMRO-DPMNE da ne poziva građane na bojkot referenduma, jer u tom slučaj njegov neuspeh je zagarantovan.

Prema nekim ranije objavljenim statistikama, Zaev ima neophodnu većinu za izglasavanje sporazuma na referendumu, ali je prethodno neophodno obezbediti dovoljan odziv građana, a to je jedan glas više od 50 odsto upisanih glasača sa biračkim pravom.

Ukoliko taj uslov ne bude ispunjen, referendum će biti neuspešan.