Većina parova na kraju istraživanja je istakla da im je bilo već "preko glave" seksa i da su samo to radili zbog istraživanja, a ne zbog zadovoljstva

Je li moguće da više seksa u vezi može na kraju da dovede do manje sreće i zadovoljstva?

"Vodite ljubav svaki dan", "Zašto biste trebali voditi ljubav što češće?", "Seks pomaže u podizanju imuniteta", "Seksom do srećnije veze" samo su neki od naslova koji privlače pažnju u časopisima i brojnim internetskim portalima. Međutim, je li zaista više seksa neophodno kako bi veza bila sretnija?

Činjenica je da se seksom luče hormoni endorfini koji podstiču osećaj sreće i prijatnosti, ali na kraju oni ne čine vezu sretnijom s obzirom da seks nije najvažniji za srećno funkcionisanje veze. Ono što je svakako zanimljivo, novija istraživanja su pokazala da više seksa čak može dovesti do manje sreće u vezi, a razlog je vrlo očigledan: za više seksa potrebno je uložiti više truda, što može dovesti do suprotnog efekta - brzog zasićenja.

Manje je više

Na američkom "Carnegie Mellon University", parovi koji su učestvovali u istraživanju bili su zamoljeni da u tu svrhu udvostruče količinu seksa koju inače praktikuju. Druga grupa parova trebala je pak zadržati jednaku frekvenciju seksa kao i do sada. U periodu od tri meseca, koliko je istraživanje trajalo, parovi koji su udvostručili frekvenciju seksa bili su manje zadovoljni i sa seksom i celokupnom vezom, za razliku od druge grupe parova koja je nastavila sa istim režimom seksa kao i obično. Naime, tokom tog tromesečnog perioda povećana frekvencija smanjila je želju za seksom i uopšteno užitak u seksu, pa prema tome i sreću u vezi.

Većina parova na kraju istraživanja je istakla da im je bilo već "preko glave" seksa i da su samo to radili zbog istraživanja, a ne zbog zadovoljstva.

seks.jpg
Profimedia 
Foto: Profimedia

Važna je motivacija

Voditelj istraživanja profesor ekonomije i psihologije George Loevenstein istakao je da možda je do manjka zadovoljstva u seksu došlo zato jer su to radili u svrhu istraživanja, a ne zbog toga jer su želeli da uživaju u seksu više puta nego obično. Takođe, zaključio je da bi istraživanje svakako trebalo ponoviti, no na način da se parovi motivišu na više seksa organizujući razna romantična okruženja, podsticanje na igranje uloga, fetišizam i tako dalje. Za to bi, naravno, trebalo imati mnogo veća finansijska sredstva, koja trenutno nisu dostupna.

Održavanje iskre

I dok je, svakako, ovo istraživanje indikator da više seksa ne znači i srećniju vezu, Loevenstein i njegova grupa istraživača došli su do zaključka da se parovi generalno premalo upuštaju u seksualne odnose nego što bi se očekivalo i što je poželjno te da bi se svakako trebali potruditi i oko tog segmenta veze. Ali, u tome veliku ulogu igra i sama želja za seksom i kolika je ona i na koji način je parovi održavaju i podstiču.
Istraživači su zaključili da želja za seksom mnogo brže opada od samog užitka u seksu. Parovi, umesto da se fokusiraju na broj polnih odnosa, trebali bi se fokusirati na održavanju "iskre" koja ih podstiče na želju za seksom.