Mlađi vole odvojene račune u bankama, što pokazuje podatak da 80 odsto mladih parova ispod 30 godina ima odvojene račune, a samo 18 odsto zajedničke

BEČ - Parovi u Austriji koji žive zajedno ipak vole odvojene račune u bankama, dok samo 38 odsto njih ima zajedničku kasu, pokazala je jedna studija.

Takozvani "treći račun", kojim se pokrivaju zajednički troškovi, sve se manje koristi.
Studija je pokazala da je novac u partnerstvu osetljiva tema i drugi najčešći povod ozbiljnih problema u vezi, pa čak i rastave.

Tako mnogi koji žive zajedno sa svojim partnerom nerado prilažu svoju visinu primanja, tačnije njih 38 procenata.Takođe su se i kada je reč o zajedničkom računu pokazale vidne društvene promene, jer samo oni stariji od 50 godina - njih 50 odsto, gleda pozitivno na to.

Mlađi vole odvojene račune u bankama, što pokazuje podatak da 80 odsto mladih parova ispod 30 godina ima odvojene račune, a samo 18 odsto zajedničke.

Pokazalo se i da je prilikom odlučivanja o kupovini određenih stvari došlo do određenih promena.Naime, pre deset godina manje od deset odsto žena bilo je uključeno u odluke o kupovini automobila ili opremanja stana, dok danas ovo spada u najuobičajene zajedničke odluke.

U zajedničke odluke spada i određivanje vrste podova, kao i boje zidova i pločica. Samo je još dekoracija ostala domen žena, dok je za muškarce rezervisana kupovina alata.

Zajednički se odlučuje i o kupovini elektronike poput kućnih uređaja, laptopova i kompjutera.
Načelno se o izdacima većim od 300 evra odlučuje zajednički, dok 20 odsto parova odlučuje zajednički i o utrošku iznosa od 100 evra.

Trećina parova deli na pola kućne izdatke. Međutim, ocena partnera u odnosu na izdatke u okviru kućnog budžeta se vidno razlikuje, tako da prvenstveno muškarci smatraju da je njihov finansijski doprinos vidno veći od njihove partnerke.

Naime, oko 60 odsto muškaraca smatra da njihova partnerka doprinosi manje od polovine u budžetu, dok samo 45 procenata žena o sopstvenom doprinosu ima takvo mišljenje.