Doktori su morali da po sat vremena masuraju histerične žene, pa je Džozef Mortimer Grenvil stvorio prvi elektromehanički vibrator da olakša kolegama

Postoje priče da je egipatska vladarka Kleopatra koristila izdubljenu bundevu ili praznu posudu napunjenu pčelama kako bi zujanjem stvarale vibracije. Međutim, nema čvrstih dokaza da je velika vladarka koristila vibratore, ali postoje dokazi da su žene godinama lečene uz pomoć vibratora, odnosno vibrirajućih aparata pomoću kojih su se lečile psihološke bolesti, pre svega histerija. Naime, žene samo penetracijom mogu do orgazma, a u stara vremena nije se ni smelo pretpostaviti da su žene bile samo seksualno frustrirane zbog seksualno nesposobnih muškaraca i tako su se histeričnim ženama propisivala terapija koju danas zove masturbacija.

Dame iz visokog društva jednom nedeljno su posećivale doktore kako bi im se olakšali simptomi histerije, a masaža bi ih dovela do orgazma. Potreba za nastankom vibratora nametnula se upravo negde u ovom trenutku jer su iscrpljeni doktori morali pronaći rešenje kako histeriju više ne bi morali lečiti ručno. Naime, lečenje jedne pacijentkinje moglo je da potraje i sat vremena. Džozef Mortimer Grenvil tako je stvorio prvi elektromehanički vibrator, preteču današnjih vibratora.

Kada su se dvadesetih godina prošlog veka pojavili prvi pornografski filmovi koji su vibrator počeli prikazivati kao seksualno pomagalo, marljiva sprava dospela je na zao glas i doktori su prestali da je koriste.

Vibratori su doživeli povratak veliki povratak u šezdesetima, kada je nastupila seksualna revolucija, isticanje seksualnosti žena. Veliku ulogu u rastu popularnosti vibratora odigrala je i pojava HIV-a budući se korištenje vibratora preporučalo kao siguran način uživanja.