Nije Robert Levandovski jedini koga su crveno-beli pogrešno procenili. Tu su i Matić, Krasić, Tošić, Palasios, Jovetić, Kleo, Dijara, Misimović

Slučaj „Levandovski“ iz 2006. godine ponovo je uzburkao strasti u Crvenoj zvezdi.

Svako ko iole poznaje situaciju u najtrofejnijem srpskom klubu poslednjih deset godina nije iznenađen epilogom da je tada talentovani Poljak glatko odbijen od čelnika crveno-belih.

Kajzer nudio sina

Na sličan način procenjeni su Nemanja Matić, Miloš Krasić, Vilson Palasios, Stevan Jovetić, Zoran Tošić, Kleo, Lamine Dijara, Zvjezdan Misimović... Oni stariji pamte i da je Hrista Stoičkova, te da je Franc Bekenbauer nudio svog sina Mihaela.

Jaković i Barkos

Samo jedan primer, a tiče se Dejana Jakovića najbolje ilustruje koliko je teško doći kao anonimus u Crvenu zvezdu. Momka rođenog u Karlovcu mediji su ocenili kao očajnog igrača, a njega je na Marakanu doveo Goran Bunjevčević za nula dinara. Jaković je danas standardni član reprezentacije Kanade i fudbaler japanskog Šimicua. Još plastičniji primer je Ernan Barkos, kog su u Zvezdi nazvali Varkosom, a on je kasnije karijeru izgradio u Brazilu stigavši do reprezentacije Argentine, gde mu je partner u napadu bio Leo Mesi.

Nemanja Matić (vezni 26)

Visok i vižljast, proglašen je u Zvezdi za netalentovanog momka. Sreću je pokušao da pronađe u Partizanu, ali je i odatle oteran za šest meseci. Preko Košica potražio je svoju sreću i mukotrpnim radom stigao do toga da je danas nezamenljiv u Čelsiju. Vredi 35 miliona evra.
nemanja-matic-betaphotobranislav-bozic.jpg
Foto: BETAPHOTOBRANISLAV BOZIC


Miloš Krasić (vezni 31)

Mesec dana je dolazio na Marakanu, a prema njegovim rečima, Toma Milićević nije video potencijal. Otišao je u Vojvodinu, pa u moskovski CSKA, gde je skrenuo pažnju na sebe. Stekao je status standardnog reprezentativca, potpisao za Juventus i kasnije Fenerbahče.
milos-krasic.jpg
Foto: Fonet Epa


Vilson Palasios (vezni, 30)

Vladimir Jugović je na pripreme u Austriji 2007. doveo ovog momka kao totalnog anonimusa. Palasios je pokazao potencijal, ali je tadašnji predsednik Stojković rekao da nema milion dolara za njega. Otišao je u Brimingem, Vigan, Totenhem i Stouk, čiji dres danas nosi.
vilson.jpg
Foto: Rojters Richard Carson


Stevan Jovetić (napadač, 26)

Dejan Savićević ga je 2003. nudio Crvenoj zvezdi. Ni posle nekoliko meseci odgovor nije stigao, pa je čupavi dečak iz Podgorice završio u Partizanu. Igrao je za Fjorentinu, danas je član Mančester sitija, a crno-beli su na njegovoj prodaji zaradili osam miliona evra.
stevan-jovetic.jpg
Foto: Rojters Andrew Yates


Zoran Tošić (vezni, 28)

Javnost još ne zna zašto Piksi Stojković nije želeo da realizuje transfer s Mirkom Vučurevićem iz Proletera iako je već sve bilo dogovoreno. Sadašnji fudbaler CSKA iz Moskve završio je u Partizanu, odakle je za sedam miliona evra prodat Mančester junajtedu.
zoran-tosic.jpg
Foto: Dado


Kleo (napadač, 30)

Jedan od najvećih promašaja Crvene zvezde. Posle odlične sezone na Marakani, crveno-beli su imali mogućnost da ga otkupe za 400.000 evra u ratama. Direktor Adžić odlučio se za Lekića, pa je Kleo završio u Partizanu. Prodat je Gvangžuu za četiri miliona evra.
kleo.jpg
Foto: Fonet Darko Cvetanović



Lamine Dijara (napadač, 32)

Senegalca je menadžer Zoran Stojadinović prvo ponudio Crvenoj zvezdi, ali je tadašnji čelnik Dragi Mićović izabrao Brazilca Edgara. „Crna mamba“ je otišao u Partizan i na derbijima postigao pet golova. Bio je ključni igrač u mnogim pobedama nad večitim rivalom.
dijara.jpg
Foto: Kurir štampano


Zvjezdan Misimović (vezni, 33)

Prošao je školu Bajerna, koji mu nije ponudio ugovor. Hteo je da se nametne u reprezentaciji Srbije, pa je odbijen kao „lenj i debeo“, a kada je zakucao na vrata Marakane, u Zvezdi su verovali selektoru mladih Vladimiru Petroviću Pižonu.
zvijezdan-misimovic.jpg
Foto: Rojters Feđa Krvavac