(VIDEO) 25 GODINA LUDILA NA MAKSIMIRU: Sukob navijača Dinama i Zvezde, kao uvod u raspad Jugoslavije
Na današnji dan, 13. maja 1990. godine, u svet je otišla slika nereda s neodigrane fudbalske utakmice Dinama i Crvene zvezde na Maksimiru.
Dinamo i Crvena zvezda 13. maja 1990. su trebali odigrati utakmicu koja nije imala rezultatsku važnost. U Hrvatskoj su desetak dana pre toga održani prvi višestranački izbori na kojima je pobijedio HDZ s Franjom Tuđmanom.
U jednom momentu navijači Dinama provalili su na teren i krenuli prema Delijama. Tek tada se uključila policija i počeo je opračun u kom je tada golobradi fudbaler Zagrepčana Zvonimir Boban, na centru, uzeo zalet, skočio i udario, policajca. Bio je to udarac koji je u svetu odjeknuo više nego i jedan Bobanov volej.
- Sećam se svega s ponosnom. Tada sam rizikovao karijeru, ali neki drugi, bezimeni navijači, jesu živote. Opet bih udario onog milicajca, ali nisam hteo biti nikakav heroj, samo sam reagovao na nepravdu koja je trajala godinama. Junaci su išli u rat, mi smo bili samo buntovnici", rekao je Zvonimir Boban u jednom od intervjua
Refik Ahmetović je policajac kojeg je Boban udario tog dana. Zanimljivo, imao je slobodan dan i nije trebao raditi. Pozvan je na Maksimir zbog straha od mogućih sukoba. U jednom od intervjua prisetio se svega.
"Mogao sam ubiti Bobana. Napao me na radnom mestu. Kuže ga je spasio jer ga je odvukao. Mi smo pokušali smiriti situaciju. Imao sam napunjen pištolj i kolege su me nagovarale da mu pucam u leđa" ispričao je Refik i dodao:
"Nisam očekivao takvu reakciju od Bobana. Neki su me nagovarali i nakon utakmice da "ispeglamo" Bobana, ali ja nisam hteo"rekao je Ahmetović.
Ipak to nije bila poslednja utakmica dva kluba. Dinamo je pobedio Zvezdu 3:2 i to 18. maja 1991. godine, dan pre održavanja referenduma o samostalnosti u Hrvatskoj. Tada nije bilo nereda, ali nije bilo ni Delija.
Trener najtrofejnije generacije Zvezde, Ljupko Petrović, rekao je kako je tada postojao veliki politički pritisak i da je Dinamo jednostavno morao slaviti u toj utakmici.
Si-En-En je neodigranu utakmicu Dinama i Crvene zvezde 13. maja 1990. godine uvrstio među pet utakmica koje su obeležile svetsku istoriju
"Jugoslavija je bila na izdisaju i samo se čekalo kad će sve eksplodirati. U Hrvatskoj je pre utakmice Dinama i Zvezde na izborima pobedila stranka koja se zalagala za nezavisnost. Događaji 13. maja 1990. bili su uvod u najkrvaviji sukob u Evropi nakon poraza nacista 1945. godine.
Buduća zvezda Milana Zvonimir Boban udario je policajca koji je pre toga napao jednog od navijača Dinama", napisao je CNN.
Golman Crvene zvezde Stevan Stojanović je o događajima u Zagrebu rekao:
"Ništa prije utakmice nije upućivalo na to da će biti nereda" rekao je golman Zvezde, sa kojim se nijhe složio tadašnji napadač Dinama Kujtim Šalja.
"Očekivao sam nerede, svi smo znali šta nas čeka. Već ujutro, dok su Delije divljale po Zagrebu, u sebi sam imao nemir. Bila je velika mržnja i sve je bilo očekivano", rekao je Kujtim Šalja koji zbog suspenzije nije bio u konkurenciji za tu utakmicu.
Druga verzija nereda je da su oni bili režirani od strane HDZ-a.
"Bobanov napad na policajca izrežirali su HDZ i hrvatske službe kako bi očistile policiju od srpskih kadrova", pisali su srpski mediji.
HRT od 20 sati emituje dokumentarac o Maksimiru
Četvrt veka je prošlo od događaja na maksimmiru, a HRT će večeras od 20 časova emitovati posebnu emisiju, dokumentarni film "Nedelja, 13."
U njemu će biti reči i o događajima iz Maksimira.
"Pet godina snimao sam dokumentarac, a nisam ga mogao završiti bez izjava Delija. Jer jednostrana priča ne bi imala smisla. Prvi put o tom danu govorili su pripadnici Delija Zoran Timić "Tima" i Saša Ašćerić "Asteriks".
Uz njih o tom danu govori još 30-ak sagovornika, od Bojsa Tonija Čalušića, Hasana, Macka, Zuje, tadašnjeg trenera Dinama Josipa Kužea, uključujući policajca kojeg je udario Zvone Boban", kaže autor Igor Grahovac. Priča će se kretati hronološki, od trenutka kad su Zvezdine "delije" došle u Zagreb.
"Doputovali smo u noći na nedelju. Voz smo zaustavili kod Ciboninog tornja te išli peške kroz grad, kako bismo ostalima koji su dolazili javili kakva je situacija u gradu", govori u dokumentarcu tada čuveni član "delija" Saša Ašćerić "Asteriks", a BBB Zujo objašnjava:
"Već u osam ujutro počele su tuče oko Maksimirske šume. Delija je tada bilo oko 200, a nas tridesetak". Kako ističu kolege iz Hrvatske, koje su imale uvid u ovaj dokumentarni film, posebno je zanimljivo da akteri filma, navijači iz Zagreba i Beograda, ali i tadašnji pripadnici milicije i Službe državne sigurnosti redom kažu da krvavi sukob u Maksimiru nije bio planiran, već spontan.
Bio je to, rekosmo, "Dan bezbednosti".
"Koliko je toga dana bilo bezbedno, u filmu govore i čovek koji je četiri puta uboden nožem i izgubio je dve litre krvi, te BBB koji je upucan". "U Zagrebu smo prvi put pevali četničke pesme, ali i prvi put pesme protiv Slobodana Miloševića, za šta se u ono vrijeme završavalo u zatvoru", ističe u filmu Zoran Timić "Tima", jedan od vođa "delija", koje su u Maksimir su došle s transparentom "Delije Knin", a potom su skinuli s južne tribine i hrvatsku zastavu te je zapalili.
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela