Fudbalske utakmice nisu baš sinonim za borbu za mir u svetu. Tačnije rečeno utakmice su pre nekad povod za velike sukobe a ponekad i ratove.

Setimo se samo kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 1970. koje su bile okidač za "fudbalski rat" između El Salvadora i Hondurasa. Nešto slično desilo se i 1990. godine posle utakmice Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde koja je očigledno bila jedan od uvoda u raspad tadašnje Jugoslavije.

pele.jpg
Foto: Profimedia

Ali, s druge strane, fudbal ima tu mogućnost da ujedini ljude. Jedan fudbalski meč je tako barem na kratko zaustavio jedan od najbrutalnijih sukoba 20. veka - Biafranski rat. Sukob je bio između federalnih vlasti Nigerije i samoproklamovane republike Biafra. Međunarodna zajednica je bila nemoćna u organizaciji primirja.

A onda se pojavio Pele.

Naime, tokom 1969. godine fudbalski velemajstor je trebalo da poseti Nigeriju sa svojim klubom - "Santos"- i da potom odigra revijalni meč. Utakmica je bila zakazana ranije, a iz finansijskih razloga Brazilci nisu želeli da je otkažu.

S jedne strane, "Santos" je u to vreme bio toliko dobra da su dobijali velike svote novca kako bi putovali po svetu i igrali sa najboljim lokalnim timovima.

S druge strane Pele je bio neprikosnoveno najbolji fudbaler sveta.

ap-201.jpg
Foto: AP

Tako da je i više nego razumljivo što niko u Nigeriji nije želeo da propusti da vidi legendu na delu, ma koliko god bili posvećeni ratu koji se u to vreme vodio.

Odmah je potpisano dvodnevno primirje. Vojnici sa obe strane su prisustvovali meču. Bez incidenata. Posle samo 48 sati vratili su se međusobnom ubijanju.

Tako je Pele, barem na 48 sati, zaustavio rat.

Kurir sport