Već su i najveći ljubitelji Superlige zaboravili da je svojevremeno mladi ruski reprezentativac Ivan Konovalov nastupao u Srbiji kao član Radničkog iz Niša.

Bila je to sezona 2015/2016, a kasnije je proveo neko vreme i u Bačkoj.

Danas je Konovalov golman ruskog premijerligaša Rubina, a kako mu je tek 25. godina pred njim je mnogo mogućnosti da napravi veliku karijeru.

Kako je Konovalov zapamtio Srbiju, gde je još branio boje Bačke. Reklo bi se po intervjuu za "Biznis gazetu" da je odlično pamti i to samo po dobrom.

Konovalov priznaje da je u Srbiju došao zahvaljujući snimku na "jutjubu" koji je sam montirao preko jedno aplikacije.

- Uradio sam video još dok sam igrao za drugi tim Amkara. Agenti su me zvali i zamolili da im pokažem snimke svojih odbrana. Radio sam prezentaciju uspomoć "Movie Maker" tako što sam od operatera dobio diskove i onda sam ja montirao isečke bez ičije pomoći. Jedan snimak je danas blokiran zbog autorskih prava. To je meč koji sam igrao protiv Crvene zvezde. Izrezao sam detalje i stavio muziku, sve je prelepo - kaže Konovalov.

Da li to i dalje radite?

- Imam gotov materijal. Poslednji put sam pravio pre šest meseci. Imam sve delove, ali bih morao da se pozabavim tim snimkom sa Crvenom zvezdom. Bio je to baš težak meč.

Da li ste primili mnogo golova?

- Izgubili smo sa 0:3, ali na moj gol je šutirano negde oko 25 puta. U Srbiji su sve utakmice sa Zvezdom i Partizanom veliki izazov. Mislim da su me te utakmice na neko način ojačale. Tamo je čitava zemlja podeljena na dve strane i svi navijaju za ove dve ekipe.

Da li ti je "jutjub" pomogao?

- Da, tako sam stigao u Srbiju. Igrao sam u drugoj ligi za Astrahan, a agent je poslao moje odbrane Radničkom. Kada su ga oni pogledali rekli su mi da dođem na probu. Nakon toga su mi ponudili ugovor.

Zašto ste se odlučili za Srbiju?

- Oduvek sam želeo da se okušam u inostranstvu, čak i ako to nije bila država o kojoj sam sanjao. Mnogo je igrača iz Srbije i Crne Gore i generalno sa Balkana u vrhunskim evropskim ligama. Postoji jaka konkurencija. Tamo se ne razmišlja samo o fudbalu, ali me je iznenadilo koliko je prvenstvo zanimljivo i kako se gleda. Tamo dolaze skauti iz svih evropskih ekipa. Sećam se momka Lazara Rosića. Igrao je za nas, pa je na pola godine otišao u Vojvodinu, a odatle u Bragu. To vam je najbolji pokazatelj.

Koji su skauti gledali vaše utakmice?

- Sečam se da smo igrali protiv Rada. Na stadionu su im bili skauti iz Sportinga, Lacija, Breše i neki budesligaš.

Zašto su Srbi u fudbalu toliko traženi, igraju u vrhunskim timovima, ali im reprezentacija retko dolazi na velika takmičenja?

- Mnogo pitanja rešava njihov pasoš. Nisu u EU, ali nisu stranci. Da bi igrali u ENgleskoj, Rusi moraju da odigraju 75% mečeva za reprezentaciju. Za Srbe ne postoje ta stroga pravila. a tako je i u drugim zemljama. Rusi nemaju takav pasoš, inače bi više transfera bilo u EU.

Da li je bilo ponuda iz Srbije?

- Mogao sam da odem u Crvenu zvezdu. Nije uspelo jer su napravili limit za strane igrače, po četiri u svakom timu. Oni su uzeli Milana Borjana, koji ima srpski i kanadski pasoš.

Da li u Srbiji postoji kult fudbala?

- Da, i ne samo fudbala, već sporta uopšte. Srbi su stvarno bolesni za sportom. Gledaju utakmice svojih reprezentacija, od vaterpola do fudbala. Ako Đoković igra, onda su im kafići prepuni. Ako rukometna seleckija igra, sve je puno. Popularni su im i ženski sportovi. navijači, posebno zvezdaši, pevaju celu utakmicu, pale pirotehniku. Izgleda prelepo, ali smeta igračima. Oči se napune suza, teško je disati. Pa iako su im stadioni otvoreni bez krovova, dim neće brzo nestati.

Koju muziku slušate?

- Rep. Nemački, srpski, francuski. Srpski pop, ruske šansone, sve zavisi od raspoloženja.

konovalov1.jpg
Instagram 

Kako reaguju vaši saigrači Hrvati Silvije Begić i Filip Uremovič reaguju na vaše srpske pesme?

- Mi stalno slušamo tu muziku, normalno. Znam tekstove, mada ne razumem sve reči, pa njih pitam. Oni više slušaju starije hitove, a ja modernije.

Kako ste bi naučili srpski?

- Nije bilo previše teško. U Radničkom su bili igrači koji su nastupali u bivšem SSSR i oni su mi pomogli. Upijao sam od njih, slušao. Osećam sam se nelagodno kada je u svlačionici buka, svi se šale, ali ja ništa ne razumem. Zato je bilo potrebno da naučim jezik. Generalno, jezik možete naučiti uz muziku.

Kurir sport/ D. P.