KO PRAVI NAJPAKLENIJU ATMOSFERU: Zvezdine Delije i Marakana na samom vrhu svetske top liste!
Stadion "Rajko Mitić" na četvrtom mestu na planeti kada je navijanje u pitanju
Navijači Crvene zvezde poznati su po fanatičnom navijanju i odanosti svom klubu. U poslednje tri godine, tokom igranja u Ligi šampiona i Ligi Evrope, brojni novinari iz Francuske, Engleske, Rusije, Nemačke, Španije i drugih evropskih zemalja dolazili su u Srbiji na stadion "Rajko Mitić" da osete šta znači "sirovo navijanje" tokom svih 90 minuta.
Novinari francuskog lista "Frans fudbal" napravili su istraživanje u kojem su obuhvatili sve velike navijačke grupe i klubove širom sveta. Cilj je bio da u prvom planu budu navijači, odnosno atmosfera koju prave za vreme fudbalskih utakmica. Tako su se Delije, navijači Crvene zvezde i stadion "Rajko Mitić" ili u narodu popularna Marakana našli na četvrtoj poziciji, iza simpatizera Boke juniors, Liverpula i Borusije Dortmund. Iza sebe su ostavili braću "Gate 7", fanove Olimpijakosa, kao i navijače Seltika, River Plejta, Flamenga, Fluminenzea...
– Kako da utvrdimo kojih 30 stadiona su “najvreliji” i šta je uopšte “vreo stadion”? To je mesto na kojem istovremeno osećate na hiljade emocija, ponekad i kontradiktornih. To je mesto gde vam je u isto vreme drago što ste tu, ali se i plašite. Osećate strast i uzbuđenje domaće publike, ali i svaki takt agresivne pesme koju navijači složno pevaju. Problem je što ne postoji aparat koji meri emocije i zato nije bilo lako da donesemo konačnu odluku. Ovu listu smo sastavili što smo objektivnije mogli – stoji u tekstu Frans fudbala.
Francuzi su objasnili da su njihovi kriterijumi možda bili nemilosrdni te da je mnogo drugih klubova koji su zaslužili pohvalu ostalo van liste, pogotovo oni iz Južne Amerike, Grčke i Turske, ali da je bilo mesta za samo 30 stadiona.
Na prvom mestu se tako našao stadion Boke Juniors, čuvena "Bombonjera". Na drugoj poziciji je "Enfild" i Liverpul, mada navijači Crvenih već 20 godina ne prave bilo kakvu vrelu atmosferu, ali dobro, to je ocena Francuza. Treća pozicija rezervisana je za simpatizere Borusije Dortmund i atmosferu na stadionu "Signal Iduna park".
– To što su na podijumu stadioni poput Bombonjere, Enfilda ili Dortmunda i njegovog “žutog zida” nije iznenađenje za one koji su imali priliku da gledaju neku utakmicu na ovim legendarnim mestima. Zato je neophodno i da prisustvujete na derbijima u Alžiru, Kazablanki, Istanbulu ili Atini, da biste razumeli šta znači lojalna publika – piše Frans fudbal.
Kurir sport/www.francefootball.fr/A. Radonic
SAOPŠTENI DETALJI DOGOVORA SA ISTORIJSKOG SASTANKA Amerika će slati vojnu pomoć Ukrajini; Kijev: Spremni smo na primirje od 30 dana "SVE JE NA RUSIMA"