Više od 2.000.000 radnika radilo je više od osam časova svakodnevno za platu od 300 evra i na temperaturama od preko 40 stepeni.

Svetsko prvenstvo u Kataru biće do sada neviđeni fudbalski i planetarni spektakl.

Međutim, podatak da je na izgradnji ultramodernih stadiona život izgubilo 6.500 ljudi baca senku na sav glamur i prestiž koji prati budući veliki događaj. I pokazuje da se misli samo na profit, a zanemaruje ljudski život.

h-56192764.jpg
Foto: EPA

Engleski list "Gardijan" objavio je još prošle godine podatak da je na izgradnji stadiona za Svetsko prvenstvo poginulo više od 6.500 radnika. Do te brojke, novinari iz Engleske došli su pozivajući se na izvore iz Bangladeša, Indije, Nepala i Šri Lanke, odakle dolazi iznimno jeftina radna snaga u bogate arapske zemlje.

h-51146621.jpg
Foto: EPA

Prema njihovom istraživanju, od 2011. do 2020. poginulo je 5.927 radnika iz tih zemalja, a još 824 poginula radnika su iz Pakistana. To su podaci prikupljeni iz ambasada tih zemalja u Kataru.

h-55721419.jpg
Foto: EPA

"Gardijan" smatra da je stvaran broj mrtvih mnogo veći jer nema podataka za Keniju i Filipine, te još neke zemlje iz kojih je veliki broj građevinaca radio na izgradnji stadiona u Kataru. Oni nisu stradali isključivo na gradilištima stadiona, već i na objektima popratne infrastrukture poput puteva, nadvožnjaka, stanica, hotela...

h-56192767.jpg
Foto: EPA

U Kataru je ukupno 2.000.000 radnika koji su uvezeni iz siromašnih azijskih zemalja. Na gradilištima stadiona poginulo je zvanično 37, a ostali su stradali na raznim drugim projektima.

h-55721414.jpg
Foto: EPA

Mesečna plata jednog stolara ili zavarivača iz Bangladeša ili Nepala iznosila je oko 1.300 riala, odnosno 315 evra. Minimalac nekvalifikovanih radnika prošle godine iznosio je 750 riala, ili oko 200 evra mesečno. Bez obzira što su primanja bila mizerna, poslodavci radnike nisu isplaćivali i više od pola godine. A onda, ako bi im uopšte nešto i platili, to bi bilo manje od ionako bednog minimalca.

h-55721307.jpg
Foto: EPA

Radnici su živeli u nehumanim uslovima radili su i po dve smene dnevno na temperaturama većim od 40 stepeni celzijusa, a mnogi od njih počinili su samoubistva. Bili su smešteni u radnim kampovima opasanim visokim zidovima, izolovani od ostatka sveta u Kataru.

h-51146623.jpg
Foto: EPA

"Gardijan" tvrdi da su poslodavci za gotovo 80 odsto smrtnih slučajeva uzrok smrti naveli kao "prirodan", a brojna tela nađena su na gradilištima u poluraspadnutom stanju, što govori da niko nije ni pitao gde su radnici kad se nisu pojavili na poslu.

Radnici migranti

"Radnički kup"

O nehumanim uslovima u kojima su živeli i radili radnici u Kataru snimljen je veliki broj dokumentarnih filmova. Poseban utisak ostavljaju indijski dokumentarac o radnicima migrantima "Radnički kup" koji se može videti na Jutjubu i nemački "Zarobljeni u Kataru". Oba su snimljena 2019. godine.

Zvanični podaci

Objekti od 200 milijardi dolara

Katarski ministar finansija Ali Šarif Al-Emadi pre nekoliko godina otkrio je da će izgradnja velelepnih fudbalskih objekata tu državu koštati oko 200 milijardi dolara. A, Mundijal će biti igran na osam velelepnih stadiona, od kojih su neki novosagrađeni, a neki renovirani.

Kurir sport