Fudbalska reprezentacija Srbije prvi put u svojoj istoriji igraće u A diviziji Lige nacija. UEFA je potvrdila kako će izgledati žreb za to takmičenje, a srpski fudbaleri, kao i pred Evropsko prvenstvo biće smešteni su u najslabiji četvrti šešir.

whatsapp-image-20221124-at-7.25.51-pm.jpg
Dado Đilas 

Društvo Srbiji u najslabije rangiranom šeširu praviće selekcije BiH, Škotske i Izraela. Potvrđen je i kalendar takmičenja. Prva dva kola biće igrana početkom jeseni 2024. godine, 5. i 8. septembra, potom slede utakmice 10. i 13. oktobra, a grupna faza se završava 14. i 17. novembra.

Sasvim je izvesno da će Srbija u ovom takmičenju imati ozbiljnu grupu, verovatno i težu od one na EURO 2024 u Nemačkoj narednog leta. Zanimljivo je da možemo biti u grupi sa Hrvatskom, sa kojom srpski fudbalski tim nije igrao od 2013. godine i kvalifikacija za Mundijal u Brazilu.

profimedia0823472722.jpg
Luka Stanzl / Pixel Media / Profimedia 

Žreb za grupnu fazu Lige nacija je zakazan za 8. februar 2024. u Parizu. Iz grupe u kojoj se nade Srbija dva najbolja tima idu dalje, treći igra baraž za drugoplasiranim timom iz Lige B za opstanak, a poslednji tim ide u Ligu B.

Srbija je plasman u A diviziju Lige nacija izborila 2022. godine, kada je bila najbolja u okršaju sa selekcijama Norveške, Slovenije i Švedske. Orlovi su takmičenje završili sa 13 bodova kao prvoplasirani tim, a u niži rang se preselila reprezentacija Švedske.

whatsapp-image-20221124-at-6.40.07-pm1.jpg
Dado Đilas 

Valja istaći da je UEFA promenila format takmičenja u Ligi nacija. Za razliku od ranijih sezona, sada će po dve selekcije proći dalje. Biće igrane utakmice četvrtfinala, polufinala i finala. Treći iz grupe igraće baraž sa drugim iz B Lige nacija, dok će se poslednji spustiti rang niže.

Četiri pobednika grupa Lige nacija koja ne izbore plasman na Mundijal 2026. godine dobiće priluku da kroz baraž odu na Svetsko prvenstvo koje će biti održano 2026. godine u Meksiku, Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama.

A divizija

Prvi šešir: Španija, Hrvatska, Italija, Holandija

Drugi šešir: Danska, Portugal, Belgija, Mađarska

Treći šešir: Švajcarska, Nemačka, Poljska, Francuska

Četvrti šešir: Izrael, BiH, Srbija, Škotska

B divizija

Prvi šešir: Austrija, Češka, Engleska, Vels

Drugi šešir: Finska, Ukrajina, Island, Norveška

Treći šešir: Slovenija, Irska, Albanija, Crna Gora

Četvrti šešir: Gruzija, Grčka, Turska, Kazahstan

C divizija

Prvi šešir: Rumunija, Švedska, Jermenija, Luksemburg

Drugi šešir: Azerbajdžan, tzv. R. Kosovo, Bugarska, Farska Ostrva

Treći šešir: Severna Makedonija, Slovačka, Severna Irska, Kipar

Četvrti šešir: Belorusija, Litvanija/Gibraltar, Estonija, Letonija

D divizija

Prvi šešir: Litvanija/Gibraltar, Moldavija

Drugi šešir: Malta, Andora, San Marino, Lihtenštajn

Kurir sport/A. R.

00:30
Piksi na Puškaš Areni Izvor: Kurir