Huligani u Srbiji imaju podršku političara
BEOGRAD - Ekstremni navijači u Srbiji su tesno povezani sa političarima i zbog toga imaju uticaj u društvu, navode britanski mediji.
"Za vreme ratova '90-ih godina prošlog veka tribine najjačih klubova bile su regrutni centri za paravojne jedinice širom bivše Jugoslavije. Najpoznatiji od njih bili su "Tigrovi", jedinica formirana od navijača beogradske Crvene zvezde, kojima je komandovao kriminalac Željko Ražnatović - Arkan, koji je ubijen 2000. godine".
Nekadašnje vođe ovih bandi ili su ubijeni ili su isporučeni sudovima za ratne zločine. Međutim, nova generacija ultraša u regionu i dalje važi za ozloglašenu, koja ima moć u društvu i politici.
Srpski huligani učestvovali su u protestima protiv održavanja gej parade u Beogradu, a i na rasnoj osnovi su vređali gostujuće fudbalere na nedavnoj utakmici u Kruševcu između mladih reprezentacija Srbije i Engleske.
Veze između huligana i političkih partija na vlasti oslabile su u odnosu na pre 20-ak godina. Neki od navijača huligana fokusirali su se na organizovani kriminal.
Beogradski šef policije odgovoran za suzbijanje nasilja na sportskim manifestacijama Saša Todorović navodi za britanski list da kriminalne bande oponašaju hijerarhiju u policiji.
"Postoje različiti rangovi, od komandira do stražara, i svako ima svoju ulogu", dodao je on.
Glavni grad Srbije prekriven je grafitima u kojima se traži "Sloboda za navijače".
"Oni izjavljuju da ih pokreće patriotizam, država ili religija, ali oni samo jure finansijsku korist", rekao je šef odeljenja za javnu bezbednost u MUP Srbije Milan Stanić.
On je podsetio na slučaj jednog navijača Partizana, koji je udario pristalicu suprotne ekipe bejzbol palicom u slabine.
"Dobio je uslovnu kaznu zatvora od jedne godine. Sumnjam da je ta kazna odgovarajuća za njega, ili da deluje vaspitno na druge", rekao je Stanić.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod